Uluslararası alanda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin insan haklarının korunması yönündeki işlevleri
Roles of international non governmental organizations in the protection of human rights
- Tez No: 187031
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
insan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası sivil toplumörgütlerinin ( HSTÖ'lerin) sayısında, 1960'lı yılların sonları ila 1970'li yıllarınbaşlarından itibaren önemli bir artış kaydedilmiştir. Uluslararası Af Örgütü vensan Hakları zleme Örgütü gibi HSTÖ'ler bu tarihten itibaren uluslararasıinsan hakları hukukunun hemen her konusuyla ilgilenmeye başlamıştır.HSTÖ'ler dünyanın farklı bölgelerindeki insan hakları ihlalleriniizlemekte ve rapor etmektedir. Gerek uluslararası örgütler, gerek Hükümetler,HSTÖ bildiri ve raporlarında yer alan bilgilerden yararlanmaktadır.HSTÖ'ler, gerektiğinde insan hakları ihlallerine karşı çeşitli eylemlerebaşvurmaktadır. Uluslararası Af Örgütü'nün başlattığı acil eylemlerden üçte birinüzerinde başarı sağlanması önemli bir gelişmedir.HSTÖ'ler insan hakları normları oluşturulması yönünde de başarılısonuçlar almaktadır. STÖ'lerin katkısı olmaksızın, Uluslararası CezaMahkemesi'nin Roma Statüsü asla hazırlanıp, yürürlüğe giremezdi.Bu çalışmada incelenen HSTÖ'lerin çoğu, uluslararası toplumunkendilerine verdiği güven ve itibarı hak etmektedir.
Özet (Çeviri)
International Non-governmental Organizations (INGOs) in the field ofhuman rights have started to proliferate in the late 1960s and early 1970s. INGOssuch as Amnesty International and Human Rights Watch have been involved inalmost all aspects of the international human rights law since then.INGOs monitor and report the human rights violations in the differentregions of the world. Both intergovernmental organizations and the governmentsmake use of the information provided by the INGOs in their statements andreports.INGOs also take action to end the human rights abuses when necessary. Itis significant that some improvement was reported in more than one third of theurgent action cases issued by Amnesty International.INGOs have also some success stories of human rights standard setting.Rome Statute of International Criminal Court (ICC) would never be drafted andcome into force without NGO participation.It should be emphasized that most of the INGOs scrutinized in this studydeserve the credibility and trust they enjoy in the international community.