Brechtyen kuram: Siyasal bir estetiğin anahatları
Brechtian theory: The outlines of a political aesthetics
  1. Tez No: 187030
  2. Yazar: BAKACAK ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
TEZ N ÖZETEstetik ile siyaset arasında kurulabilecek ilişkilerin Brechtyen kuramüzerinden incelendiği bu çalışmada, Brecht'in kuramsal yazılarının sönük bir şekildeişaret ettiği bir alanın temel alınmış olduğu ilk elde belirtilmelidir. Brechtyen kuramınkalkış noktası olarak ortaya çıkan Aristotelesçi dramatik yapıya karşıt konumlanışınve özdeşleşme anlayışının reddinin, Brecht tarafından tarihsel çözümleme yerine,mantıksal bir tarzda ele alınmakta oluşu, çalışmanın yapısı bakımından da belirleyiciolmuştur.Bu bağlamda, iki ölçüt önerilmiştir ve bu iki ölçüt çerçevesinde Brechtyenkuram ve pratik ?epik?, ?diyalektik? ve ?siyasal? açılardan incelenmiştir. Merkezine?güzel? kategorisini koyan ve bütünlük anlayışını esas alan bir estetik karşısındaBrechtyen kuram ve pratiğin ?epik? niteliği, Brecht'in bu evreye ilişkin ileri sürdüğütanımlar ve öğeler çerçevesinde sorgulanmıştır. Brecht'in, sanatının, toplumsaliçeriğine vurgu yaptığı ?diyalektik? evre estetiğe ilişkin aynı sınırlayıcı varsayımaltında modern ve antik öncülleriyle ilişkileri temelinde çözümlenmiştir. Brechtyenkuram ve pratiğin ?siyasal? açıdan incelenmesinde estetiğe ilişkin sınırlayıcıvarsayım kaldırılmış ve Brecht'in ?çirkin? kategorisinin kullanıldığı ve bütünlükanlayışının yerini fragmenter ilkeye bıraktığı bir estetik karşısındaki durumuanlaşılmaya çalışılmıştır.Sonuçta Brecht'in özgün katkısının, toplumsal duruma müdahale edebilecekbir siyasal kapasitenin gereksinim duyacağı alanın kurulmasında sanatın alabileceğirolü göstermesi olduğu düşüncesine varılmıştır.141
Özet (Çeviri)
SUMMARYIt must be firstly stated that the basis of this dissertation, which is focused onthe Brechtian theory to investigate the possible relations between politics andaesthetics, is taken from the field that the theoretical essays of Brecht slightlyindicate. It has been determinative on the structure of the text that the antitheticaldeparturing point of the Brechtian theory, namely Aristotelian drama and rejection tonotion of identity (einfühlung), merely examined by Brecht through logicalperspectives but not with historical ones.In this context two criterion was offerred to analyze Brechtian theory andpractice in ?epic?, ?dialectic? and ?political? phases. The ?epic? character ofBrechtian theory and practice which is constitued by the Brecht?s definitions, isexamined under a criterion which supposes aesthetics as based on a notion of totalityand taken the ?beauty? as its central category. In mutual relatively framework withthe antique and modern ancestors the ?dialectic? phase which is characterized by theBrecht?s strong emphasis on social content of art is analyzed under the refferredlimited criterion. In the process of investigating the ?political? phase of Brechtiantheory and practice, the refferred criterion is canceled in the name of a newpresupposition on aesthetics that uses the category of ?ugly? and that fragmentarilystructured in substituting notion of totality and in this context Brecht?s situation istried to comprehended.Finally, the original contribution of Brecht is seen as to indicate the role of artas creating the space in a situation which a political capacity may need to operateintervening the social structure.142