Azerbaycanda belediyeleşme süreci: Problemler ve çözüm yolları
Municipality process in Azerbaijan: Problems and solutions methods
- Tez No: 187032
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'da örneğinde belediyelerin yapısal veuygulamaya ilişkin problemlerini araştırmak ve bunlara çözüm yollarıaramak amacıyla problemlerin kaynağını ve merkezi yönetim-yerel yönetimilişkilerini konu almıştır. Geçiş dönemindeki boşluklar, belediye yetkialanının belirlenmesindeki dengesizlik ve belediyenin mali yapısınınyetersiz olması gibi sorunlar konunun önemini ortaya koymaktadır.Araştırma, Azerbaycan'da belediyeleşme sürecinde belediyelerinfaaliyetini olumsuz yönde etkileyen problemlerin olduğu varsayımınadayanmaktadır. Problemlerin ana kaynağı merkezi yönetim tarafından yetkisınırlarının tam belirlenmeyişidir.Araştırmada belediyelerin gelişim ve kuruluş süreci, belediyelerinmali yapısı ve belediyelerle merkezi idare arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre, belediyeleşme sürecinde ortayaçıkan sorunların ana kaynağı merkezi yönetimdir. Yerel yönetimgeleneğinin olmaması ve yerel sovyetlerden belediyelere geçiş üzerindegeleneğin devam etmesi belediyeleşme sürecini olumsuz yönde etkileyenen önemli nedenlerden birisidir. Yerel yönetim -merkezi yönetimilişkilerinde merkezi yönetimin nesnel ölçütlere dayanmayan ve siyasaliktidarın öznel anlayışına bırakılmış rolü kendi etkisini göstermektedir.Araştırma önerilerine göre, belediyeleşme sürecinde ortaya çıkanproblemleri çözümlemek ve toplumsal hayatta belediyeleri güçlü ve etkinkılmak için onların yetki alanını tam anlamıyla belirlemek ve belediyeleriivedilikle mali kaynaklarla temin ederek onları mali özerkliğinekavuşturmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Zahid, Amirov Municipality Process in Azerbaijan: Problems and SolutionsMethods, Doctorate?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Can Hamamcı, 379 p.ABSTRACTThis study focuses on the structural problems and the problemsregarding the implementation, of the municipalities in Azerbaijan with respectto the resources of the problems and central administration-localadministration relations in order to seek for solutions methods. Problems suchas gaps in the transition period, unbalance in the determination of the authorityarea of the municipality and the inadequacy of the financial structure of themunicipality accentuates the importance of the subject. Research is based onthe assumption that the there are problems affecting the activities of themunicipality in a negative way throughout the incorporation process of townsin Azerbaijan. Main source of the problems is that power boundaries are notexactly defined by central administration.In the research, development and organization process, financialstructure of the municipalities and relations between municipalities and thecentral administration were examined. The fact that there is no localadministration tradition and that the tradition of transition from the local sovietto the municipality still continues is one of the reasons which affect theincorporation process of the towns in a negative manner. The role of the centraladministration which is not based on the objective criteria and granted to thesubjective understanding of the political power, in the relations of the localadministration and central administration shows its influence.According to the research suggestions, in order to solve the problemswhich arise during the incorporation process of the town and to make themunicipalities in the social life powerful and effective, it is essential to exactlydetermined their authority area and to make them financially autonomous byurgently supplying them financial resources.