Avrupalılaşma bağlamında Türkiye'de doğa koruma ve biyolojik çeşitlilik
Nature protection and biological diversity in Turkey within the context of Europeanisation
- Tez No: 187048
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çörtoğlu, Feza Sencer, Avrupalılaşma Bağlamında Türkiye'de Doğa Koruma veBiyolojik Çeşitlilik, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ayşegül Mengi, 268 s.ÖZETAvrupalılaşma Bağlamında Türkiye'de Doğa Koruma ve BiyolojikÇeşitlilik (DKBÇ) çalışmasında öncelikle Avrupa Birliği Çevre Politikası(ABÇP) siyasal sürecin evreleri olan politika düzenleme ve uygulama alanlarınaayrılarak analiz edilmektedir. Politika değerlendirme alanı ise ayrı bir alanolarak ele alınmaya çalışılsa da, politika uygulama alanından farklı olarakanalizi daha zor görünmektedir. Siyasal süreç içerisinde bu üç alan arasındasağlıklı bir ilişkinin kurulması çevre politikasının etkinliğini arttırmak açısındanzorunludur.AB'nin çok-katmanlı yönetişim sisteminde politika düzenleme alanındaAB üst yapısının etkinliğinden bahsetmek daha mümkün iken, politikauygulama alanında üye devletlerin etkinliğinden bahsetmek gerekmektedir. Bukapsamda politika değerlendirme alanı da genel olarak üye devletlerinegemenliğinde bulunmaktadır.ABÇP açısından bir diğer önemli faktör Avrupalılaşma sürecidir. Busürecin gerçek anlamda başlangıcı Tek Avrupa Senedi (TAS) olarakgösterilebilir. Bunun yanında ABÇP'de TAS ile yeni bir evreye geçiş yapmıştır.Ayrıca TAS'ın ortaya koyduğu yerindenlik ilkesi de AB siyasal sistemine girerekbu üçlü arasında karmaşık bir ilişki başlamıştır. Buna göre yerindenlik ilkesiüye devletler tarafından ABÇP bağlamında Avrupalılaşma sürecinin etkilerinekarşı bir kapı hüviyeti ile kullanılmaktadır.Buna karşılık AB üst yapısı ABÇP'nin etkinliği için politika uygulama vedeğerlendirme alanlarını Avrupalılaştırarak, mümkün olduğu kadar halkın1katılımını arttırmayı amaçlamaktadır. Arzulanan bu katılımın gerçekleşmesiiçin ise sistemin şeffaflığı önem kazanmaktadır.Avrupalılaşma sürecinin çevre politikasının uygulanmasındakizayıflıklarının yanında, Türkiye'deki Çevre Yönetiminin kendi içindeki özelliklepolitika uygulama alanında siyasal üslup ve yapıda ki sorunları AB DKBÇMevzuatının etkin bir şekilde uygulanmasını güçleştirecektir. Bundan dolayıkatılım, şeffaflık ve izleme gibi ilkelerin Türkiye'nin Çevre Yönetimi tarafındanbir tamamlayıcı süreç ile birleştirilmesi gerekli görülmektedir. Böylece gerçekanlamda Türkiye'de DKBÇ Politikasının uygulamadaki etkinliğine katkısağlanabilir.2
Özet (Çeviri)
Çörtoğlu, Feza Sencer, Nature Protection and Biological Diversity in Turkeywithin the Context of Europeanisation, PhD Thesis, Advisor: Prof. Dr. AyşegülMengi, 268 p.SUMMARYIn that study, primarily EU Environmental Policy is examined byseparating the political process into the areas mainly as policy-formulation andimplementation. Likewise, policy evaluation is also intended to analyse as aseparate part however, it seems that it is harder to take it as an individual area.In that process, there is a need to establish strong relationship among these areasin order to improve the efficiency of environmental policy.In EU?s multi-layered governance system, we can suppose that EU supra-national body has a more leading role at policy-formulation area in contrast topolicy-implementation where the member states are dominant. In that respect,policy-evaluation area is also under the authority of member states as well. Thisis the case for Europeanisation Process. After the Single European Act, we havebeen witnessing a complex relationship among Europeanisation Process, EUEnvironmental Policy and subsidiarity principle in a way that subsidiarityprinciple has been using by member states as a gate against the effects ofEuropeanisation Process.For the efficiency of EU Environmental Policy, EU supranational bodyaims to europeanise policy implementation and evaluation areas by openingthem for the participation of public so that public can easily evaluate the policyimplementation. Such an expected participation would only be realised bytransparency of a system.1In addition to the weaknesses of Europeanisation process inenvironmental policy implementation, the problems of Turkey?s EnvironmentalGovernance mainly in policy style and structure in policy implementation areacan influence the implementation of EU NCBD Legislation negatively. Therefore,some principles including participation, transparency and monitoring should becombined with a complementary process. By such a way, we can only expectefficiency in policy implementation.2