Greek foreign policy after 1974: the shift towards Europeanization
  1. Tez No: 13889
  2. Yazar: M.FATİH TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 1974-1989 dönemi Yunan dış politikasını incelemektir. Çalışma, Yunanistan'ı İspanya ve Portekiz ile birlikte“yarı-çevre”ülke olarak almakta ve dünya tarihinin değişik dönemlerinde bu ülkelerin siyasi tarihleri ve dış politika yönelimlerine dikkat çekmektedir. 1974 sonrası dönem üzerine odaklanan çalışma, Yunan dış politikasını Amerika-Avrupa rekabeti çerçevesinde incelemekte ve bu dönemde Yunan dış politikasının Amerika yanlısı uygulamalardan Avrupa yanlısı politikalara anlamlı bir kayış yapıp yapmadığını araştırmaktadır. Çalışmanın sonunda Avrupa'nın, 1970lerin ortasında uluslararası ekonomi-politikde alternatif ekonomik ve politik bir güç bloku olarak ortaya çıkmasının, Yunan sosyo-politik koşullarında anlamlı değişikliklere yol açtığı ve buna paralel olarak Yunan devletinin dış politika yönelimlerinin Avrupalılaşmaya doğru kaydığı sonucuna varılmıştır. :PH- vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to analyse Greek foreign policy in the 1974-1989 period. The study considers Greece in the semiperipheral category together with Spain and Portugal and gives emphasis on the convergencies in the political histories and similar foreign policy orientations of these countries in different periods of the world history. Being focused on the period after 1974, this study tries to analyze Greek foreign policy in the framework of U.S. -European rivalry and examines whether or not Greek foreign policy has experienced a remarkable shift from unconditional Atlanticism to Europeanisation in this period. It is concluded that the emergence of Europe as a new alternative economic and political power bloc in the international political economy in the mid 1970s led to remarkable changes in the international socio-political circumstances of Greek politics and accordingly brought a shift towards Europeanisation in the foreign policy orientations of Greek State. vi