Avrupa Birliği yurttaşlığı ve Avrupa kimliği tartışmaları
The Debates of European Unıon citizenship and European identıy
- Tez No: 187058
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Altun,Birol, Avrupa Birliği Yurttaşlığı ve Avrupa Kimliği Tartışmaları, Yüksek LisansTezi, Danışman:Yrd.Doç. Dr. Mehmet Yetiş, 136 s.ÖZETBu tez çalışması Avrupa bütünleşme sürecinin iki temel kavramı olan AvrupaBirliği yurttaşlığı ve Avrupa kimliğini ele almaktadır. Bütünleşme çerçevesinde bu ikikavramla ilgili tartışmalara yer verilmektedir. Avrupa Birliği yurttaşlığının tam olarak inşaedilememiş olması ve Avrupa kimliğinin bir aidiyet hissi yaratabilecek düzeye ulaşamamışolması, siyasal anlamda bütünleşmenin önündeki en önemli engeldir. Avrupa halklarıbütünleşme çalışmalarına kayıtsız kalmaktadırlar. Avrupa Birliği yurttaşlığının ulus devletyurttaşlığı aşamamış olması ve ulus devlet yurttaşlığının inşa yönteminin benimsenmesiuluslarüstü bir yurttaşlık anlayışının ortaya çıkmasını engellemektedir. Aynı şekildeAvrupa Birliği kimliğinin ulusal kimlikleri aşacak bir aidiyet hissi yaratamaması ve inşaedilememiş olması siyasal bütünleşmeyi engellemektedir.Avrupa Birliği yurttaşlığı ve Avrupa kimliği tartışmalarını Avrupa kamusal alanı,çokkültürlülük ve Avrupa Birliği'nde demokrasi eksikliği sorunu çerçevesinde ele aldık.Avrupa kamusal alanının oluşturulamamış olması kimliğin oluşumunun önemli birparçasıdır. Birlik çerçevesinde yaşanan demokrasi eksikliği sorunu Avrupa Birliği'ninmeşruiyetini tehlikeye atmaktadır. Birbirinden farklı kültürleri bünyesinde barındıranAvrupa Birliği bu kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşamalarını nasıl sağlayacaktır.Avrupa Birliği'nde kollektif kimliğin salt kültürel unsurlara dayanarak inşası mümkünolmamaktadır. Kimlik inşası için politik unsurlarında sürece katılması gerekmektedir.Evrensel değerler çerçevesinde inşa edilen Avrupa Birliği yurttaşlığı Avrupa kimliğinetemel teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Altun, Birol, The Debates of European Union Citizenship and European Identity,Master?sThesis, Advisor, Assoc.Prof, Mehmet Yetiş, 136 p.SUMMARYThis thesis deals with the two main concepts of the European integration process,European Union Citizenship and European Identity. These two concepts vigorouslydiscussed in the context of integration. The biggest obstacle in front of political integrationseems to be the facts that European Union Citizenship has not been constructed fully andthe European Identity has not yet reached a level to create a feeling of belonging. Thus,peoples of Europe stay indifferent towards efforts to integrate.European Union Citizenshiphas not surpassed the nation-state citizenship and also, the method of nation-statecitizenship building process has been adopted. European Identity has not built in order tocreate a feeling of belonging which goes beyond national identities. This factors hinderpolitical integration.We discussed the debate of European Union Citizenship and European Identity inthe context of European public opinion, multiculturalism and lack of democracy in theEuropean Union. One important aspect of creating a European identity is, forming of aEuropean public opinion. The problem of lack of democracy in the European Union is alsoendangering the legitimacy of European Union itself. How will the European Unionmanage to make different cultures within itself live peacefully together? İt is not possible tobuild a collective identity by relying on just cultural elements. For identity building,political elements should also get involved in the process. The basis of European identitywill be a European citizenship built in the context of universal values.