Tedarik zinciri yönetiminde süreç esneklik konfigürasyonlarının performans analizi
Performance analysis of process flexibility configurations in supply chain management
- Tez No: 187057
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Gülşen, Ahmet Zafer, Tedarik Zinciri Yönetiminde Süreç EsneklikKonfigürasyonlarının Performans Analizi, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Doç. Dr. Ali Argun Karacabey, 155 s.ÖZETGünümüzde yoğun rekabet baskısı altında faaliyet göstermekzorunda olan işletmeler, rekabet avantajı elde etmede işletmeler arasıilişkilerin önemini anlamış, tedarikçileri ve müşterileriyle olan ilişkileriniişbirliği ve menfaat esasına bağlı olarak yeniden yapılandırmayabaşlamıştır. İşletmeler, ürün kalitesinin artırılması, satın alınan ürünlerinmaliyetinin düşürülmesi, üretim ve dağıtım esnekliğinin geliştirilmesi,müşteri memnuniyetinin artırılması gibi amaçlarla tedarikçilerle vemüşterilerle sıkı işbirlikleri kurmaya başlamışlardır. Bu bağlamda,1980'lerden bu yana Tedarik Zinciri ve Tedarik Zinciri Yönetimikavramlarının önemi gittikçe artmıştır.Çalışmada ilk olarak, işletmelerin rekabet avantajı elde etmesindeoldukça önemli olduğu düşünülen görece yeni olan ve üzerinde oldukçatartışılan bu iki kavram üzerinde durulmuştur. Daha sonra, işletmelerinbaşarılı olmasında kilit bir öneme sahip olan esneklik kavramı TedarikZinciri Yönetimi açısından ele alınmıştır. Ayrıca farklı tedarik zincirikonfigürasyonlarının performanslarının değerlendirilmesinde kullanılanbir ölçüt olan süreç esnekliği üzerinde odaklanılmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde ise, farklı tedarik zincirikonfigürasyonlarının performansları karşılaştırılmıştır. Performansdeğerlemesinde, tedarik zincirlerinin karşı karşıya olduğu talebinkarşılanamayan miktarının minimize edilmesi ve üretim miktarınınmaksimize edilmesi şeklinde iki doğrusal programlama modelikullanılmıştır. Geliştirilen doğrusal programlama modelleri ile öncetalebin bilindiği ve değişmediği varsayımı altında performans analiziyapılmış daha sonra da talebin normal dağılıma sahip rassal birdeğişken olduğu varsayımı altında bir performans analizi yapılmıştır.Sonuç olarak, karşılanamayan talep miktarını minimum kılan veyaüretim miktarını maksimum kılan sınırlı esnek konfigürasyonların en iyiperformansı gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gülşen, Ahmet Zafer, Performance Analysis of Process FlexibilityConfigurations in Supply Chain Management, Master?s Thesis, Advisor:Assoc.Prof. Ali Argun Karacabey, 155 p.ABSTRACTToday the enterprises that have to activate under intensecompetition have comprehended the importance of the inter-enterprises relationships towards gaining the competitive advantageand started to reconstruct their relationships with the suppliers and thecustomers in accordance with cooperation and interest principle. Theenterprises started to establish sound relations with the suppliers andthe customers so as to achieve increasing the quality of product,reducing the cost of the products that have been purchased, improvingthe flexibility of production and distribution and increasing thecustomer satisfaction. In this manner, since 1980?s, the concepts of?Supply Chain? and ?Supply Chain Management? have become moreand more important.In the study, first of all, these two relatively new concepts that itis thought important for enterprises? acquisition of competitiveadvantage were dwelled on. Later, the flexibility concept which has keyimportance in enterprises? success was examined. Furthermore, thestudy also focused on ?Process Flexibility?, a measure that is used toevaluate the performances of different supply chains.In the application part of the study, the performances of differentsupply chain configurations have been compared. In performanceevaluation, two linear programming models such as minimizing theexcess demand that the supply chain faces and maximizing theproduction amount have been used. First of all, under the assumptionthat the demand is known and constant, performance analyses aredone with linear programming models. Then, performance analyses aredone under the assumption that the demand is a normally distributedrandom variable. Consequently, it has been displayed that the limitedflexibility configurations that minimize the unmet, excess demand ormaximize the quantity produced display the greatest performance.