Coğrafya ile iletişim ilişkilerine Eskişehir örneği
A Modal study of Eskişehir on geography and communication relations
  1. Tez No: 187163
  2. Yazar: SİNAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
viYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETCOĞRAFYA LE LET Ş M L ŞK LER NE ESK ŞEH R ÖRNEĞSinan GÜVENCoğrafya Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Yrd.Doç.Dr. Tevfik ERKALEskişehir merkezi güneydeki tepelerden kuzeye Porsuk vadisine doğru az bir eğimleuzanan düz bir arazi üzerindedir ve kenti Porsuk çayı ikiye ayırmaktadır. Kent merkezi 800m. yüksekliğindeki Ovada kurulmuştur.Eskişehir yerleşim alanında Neotektonik dönemde gelişen BKB-DGD doğrultuluEskişehir fay zonu bulunmaktadır. Yerel zemin koşulları depremin verdiği hasarlarbakımından önemlidir. Ortaya çıkabilecek hasarlar, elektromanyetik güç alanına sahipyüksek gerilim hatları, baz istasyonları ve diğer yapılarda kontrolsüz kalacak güç açısındanrisk oluşturmaktadır.letişim atmosfer koşullarında gerçekleşmektedir. Coğrafyanın konuları olanmeteorolojik koşullar ve iklim özellikleri iletişimi etkileyen sebeplerin kaynağıdır. letişimproblemlerinin ortaya çıkışı yüzey şekillerinin yanısıra ağaçlar ve ormanlar gibi doğal bitkiörtüsü unsurlarının da etkisiyle olabilmektedir. Eskişehir merkez de eğim özelliği genelolarak yerleşimin yoğun olduğu yerlerde 5˚ den azdır. Yerleşim alanında yeryüzü şekillerihomojen yapıda olmadığı için radyo frekanslarında dağınık ve aynasal yansımagerçekleşmektedir. letişimin bozulmasına neden olan yansıma alanları coğrafi durumkaynaklıdır.Araştırma alanında, iletişim sistemlerini etkin kullanabilen eğitimli nüfusun artması,tarımsal iş yapanların oranını azaltmış, bilimsel ve teknik iş yapanların sayısını önemliölçüde arttırmıştır.nsanlığa hizmet eden iletişim teknolojilerinin hızla yayılması beraberinde çevresorunlarını da getirmiştir. Çalışma alanında sayıları her gün artan baz istasyonları (ekharita) duruma örnek olmaktadır. Eskişehir kenti günümüzde hızla büyüyen, gelişen veyoğun elektromanyetik kirliliğe maruz kalan bir kent özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
viiABSTRACTA MODAL STUDY OF ESK ŞEH R ONGEOGRAPHY AND COMMUNICATION RELATIONSSinan GÜVENGeography DepartmentAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesJune 2006Advisor: Asst. Prof. Dr. Tevfik ERKALEskişehir centre is on a flat surface which curves from the slopes of the southernhills to the Porsuk valley in the North and the Porsuk river divides the city into two parts.The city was built on a plain 800 m. above the sea level.The fault zone in the city centre which is in West-North-West and East-South-Eastdirection was formed during the neotectonic period. The local ground conditions areimportant because of the destruction caused by the earthquakes. The possible destruction isa great risk of uncontrolled power for the high voltage electric lines, GSM base transceiverand other buildings.Communication is done in atmospheric conditions. Weather conditions and climateare branches of geography which affects communication. As well as relief forms; trees,forests and vegetation might cause problems in communication. The inclination is less than5 degrees in the city centre where the population is high in Eskişehir. Since the relief formsare not homogenous in the city centre, the radio frequencies are scattered and specularreflections are formed. The reflecting areas which disturb communication are caused by thegeographical features.The increase in educated population and people who can use communicationsystems effectively in Eskişehir caused a decrease in agricultural population and increasedthe number of people who work in scientific and technical fields considerably.The fast spread of communication technologies which serve humanity brought theenvironmental problems itself. Increasing number of base stations in the field of study (seemap) establishes an example .Today, Eskişehir shows the characteristics of a fast growing,fast developing city, which is exposed to severe electromagnetic pollution.