Başarılı bir örgütsel değişimin gerçekleştirilmesinde dönüştürücü liderliğin rolü
Role of transformative leadership in the realization of a successful organizational change
  1. Tez No: 187167
  2. Yazar: AHMET TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL SAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
iiiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİBAŞARILI BİR ÖRGÜTSEL DEĞİŞİMİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDEDÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİĞİN ROLÜAhmet TÜFEKCİİşletme Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Halil SAYLIÇalışmada, örgütsel değişimin gerçekleştirilmesinde dönüştürücü liderliğin rolüincelenmiştir. Öncelikle örgütsel değişim ele alınarak örgütsel değişimin kavramsaldeğerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra liderlik ve dönüştürücü liderliğin kavramsaldeğerlendirilmesi yapılarak, değişen örgütlerde değişimin gerçekleştirilmesinde,sürdürülmesinde ve kalıcı kılınmasında dönüştürücü liderin rolü ele alınmış ve sonunda dadönüştürücü liderliğin rolüne ilişkin bir kamu üniversitesindeki orta ve alt kademeyöneticilere anket uygulanarak bunun doğrulanmasına çalışılmıştır. Anket sonucundadönüştürücü liderlerin karizma, telkin yeteneği, zihinsel teşvik ve bireysel düzeyde ilgiözelliklerinin örgütsel değişimin gerçekleştirilmesinde ve dönüştürücü liderlerin örgütseldeğişimin başlatılmasında, sürdürülmesinde ve dondurulmasında pozitif etkisinin olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE ROLE OF TRANSFORMATIVE LEADERSHIP IN THE REALIZATION OFA SUCCESSFUL ORGANIZATIONAL CHANGEAhmet TÜFEKCİBusiness AdministrationAfyon Kocatepe University Social Sciences InstituteJune 2006Advisor: Assist.Prof.Dr. Halil SAYLIThis dissertation aims at analyzing the role of transformative leadership inorganizational change. In that context, firstly, conceptual evaluation of organizational changeis carriedout. Following the conceptual evaluation of leadership and transformativeleadership, the role of transformative leadership in realizing and sustaining change is chownin transitional organizations. The study includes a survey on middle and lower administrativeranks of a public university to find out data regarding the role of transformative leadership.Drawing on the data from the survey, statistically significant positive relationship is found outbetween the attributes of transformative leaders and organizational change.