Asimetrik bilgi teorisinin bireysel bankacılık sektörü üzerindeki etkileri
The Effects of asymmetric information theory on retail banking sector
- Tez No: 187173
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN BEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de üzerinde çok az çalışma yapılan bir alanolan, asimetrik bilgi kavramına açıklık getirmek ve asimetrik bilgiden kaynaklananters seçim ve ahlaki çöküntü problemlerinin, Türk Bireysel Bankacılık Sektörüüzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışmada iki adet uygulamalıanaliz yapılmıştır. Yapılan birinci analizde, asimetrik bilginin Türk BankacılıkSistemi üzerindeki etkileri, bankacılık sisteminin vergi öncesi karları (VÖK) ilegecelik (O/N) faiz oranlarına ilişkin 1995-2005 dönemini kapsayan verileryardımıyla incelenmiştir. Birinci analiz sonucunda faiz oranlarındaki artışın,asimetrik bilgiye ilişkin teorinin ortaya koyduğu sonuçlarla uyumlu bir şekilde, TürkBankacılık Sistemi'nin karlarını azalttığı gözlemlenmiştir. İkinci analizde ise, asimetrik bilgiden kaynaklanan ters seçim ve ahlakiçöküntü problemlerinin Türk Bireysel Bankacılık Sektörü (TBBS) üzerindekietkileri, kredi kartı ve tüketici kredilerinin geri dönüşüm oranları ile faiz oranlarınailişkin 2000-2005 dönemini kapsayan veriler yardımıyla incelenmiştir. Analizsonucunda, faiz değişkenin istatistikû açıdan TBBS'deki geri dönmeyen kredilerüzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Daha sonra analize yeni birdeğişken olarak gelir artış hızı eklenmiş ve yapılan yeni analiz sonucunda gelir artışhızı ile geri dönmeyen krediler arasında ters yönlü bir ilişkinin olduğu gözlenmiştir.Bu durum ise, geri dönmeyen bireysel kredilerin (kriz hariç) faizlerinyüksekliğinden ziyade bireylerin gelirlerinin yetersizliğinden kaynaklanmaktaolduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct an analysis regarding asymmetricinformation and its application to Turkish Retail Banking Sector. Within this context,adverse selection and moral hazard issues created by asymmetric information havealso been analyzed. After discussing the existing literature on knowledge andinformation, the study uses two analyses on the effect of asymmetric information byusing before tax profit rates of banking system and over-night interest rates. The datacover the period from 1995 to 2005. The first analysis shows that increase in theinterest rates, in accordance with the theory of asymmetric information, results in adecrease in profit of Turkish Banking System.The second analysis aims to formulate the effects of adverse selection andmoral hazard problems due to asymmetric information on Turkish Retail BankingSector. The relationship between credit card loans and consumer credits return rateshave been used in this analysis. The results showed that interest rate does not haveany statistically significant affect on unreturned credits. Later, by adding the incomegrowth rate as a variable in the analysis, the new analysis showed an inverserelationship between income growth rate and unreturned credits. As a result, themodel concludes that unreturned credits within retail credits -outside of economiccrisis- are mostly caused by insufficient incomes of individuals rather than highinterest rates.