Geleneksel Türk el sanatlarından halı-kilim işletmelerinin üretim-pazarlama sorunları ve çözüm önerileri Van örneği
Production and marketing problems of carpet and kilim enterprises in traditional Turkish handicrafts and the recommended solutions in Van example
  1. Tez No: 187209
  2. Yazar: KÜRŞAD SEÇKİN KARAHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, İşletme, Crafts, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARINDAN HALI-KİLİM İŞLETMELERİNİNÜRETİM-PAZARLAMA SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ -VAN ÖRNEĞİ-KARAHAN, K. SeçkinYüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüGeleneksel Türk El Sanatları Anabilim DalıYüksek Lisans TeziTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇELİKVI+81ÖZETBu çalışmada Van-Hakkari yöresinde faaliyette bulunan halı-kilim işletmelerininüretim ve pazarlama sorunları belirlenerek, çözüm önerileri geliştirilmiştir. Van'da dokunanhalı ve kilimlerin motif ve kompozisyonları Hakkari yöresiyle bütünleştiği için sorunlar Van-Hakkari yöresi olarak tanımlamıştır.Van-Hakkari yöresindeki el sanatları ürünleri arasında yer alan halı-kilimdokumacılığı hayvancılığa bağlı olarak sürdürülmektedir. Hammadde ve yarımamul olarakgenellikle yün ipin yanısıra az da olsa makine ipleri de kullanılmaktadır. Üretimde basittezgahlar kullanılmaktadır. İşletmelerin yapısı genellikle aile içi dokuma atölyeleri özelliğigöstermektedir. Hammaddelerin tedarikinden üretimin son aşaması olan ürünün ortayakonduğu son aşamaya kadar bilimsel yöntemlerden uzak, tamamen geleneksel yöntemleruygulanmaktadır. Doğal yapı korunmak şartıyla teknolojik gelişmeler dikkate alınmalıdır.Pazarlama konusunda tüketicilerin satınalma düşüncelerini harekete geçirecek modernpazarlama anlayışının benimsenmesi gerekir. İşletmelerin özellikle pazarlama faaliyetlerineyoğunluk vermeleri bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Pazarlama karmasının tümöğeleri olan; ürün, dağıtım, fiyat, tutundurma konularında geleneksel yöntemler yerinebilimsel yöntemlerin uygulanması gerekir.Kalite ve standardizasyon beraberinde markalaşmayı da getirecektir. Bölgeselmarkalar yerine önce ulusal daha sonra uluslararası marka oluşumları için gerekli çalışmalaryapılmalıdır. Bu çalışmaların yalnızca özel sektör işletmeleri ya da yalnızca kamu kuruluşlarıtarafından gerçekleştirilemeyeceği, her iki tarafın ortak çalışmaları ile sorunların çözüleceğiaçıktır.
Özet (Çeviri)
THE PRODUCTION AND MARKETING PROBLEMS OF CARPET AND KILIMENTERPRISES IN TRADITIONAL TURKISH HANDICRAFTS AND THERECOMMENDED SOLUTIONS IN VAN EXAMPLEKARAHAN, K. SeçkinThe Social Science Institute of Yuzuncu Yıl UniversityTraditional Turkish Handicrafts DepartmentMaster of ArtSupervisor: Assistance Prof.. Mustafa ÇELİKVI+81SUMMARYIn this study solutions for carpet-kilim enterprises, working in Van-Hakkari region,were developed by determining their production a marketing problems. Since the motifs ofthe carpet and kilims woven in Van, have similaritien with Hakkari region, the problems arecalled Van-Hakkari region problems.Carpet-kilim products, classified to be awong the handicrofts of Van-Hakkari regionare being carned out together with stockbreeding. Basides wool which is generally used asraw material and sewi-finished product, machine threads are olso used, but really simplelooms are used for production. The structure of the loom workshops show the feature offamily-enterprisen. From supplying the rawmaterial to the last step of production, traditionalmethots for from scientific methods are used. Technologicel developments should be takeninto consideation by protecting the natural structure.Modern marketing concept towords purchasing the consumers. Specially enterprisenshould focus on marketing activities. Scientific methods must be applied to product, price,distribution, promotion aspects of marketing job.Quality and standardization will bring out brond amareness. Necensoy Works shouldbe done to create first national then internetional brands instead of regional ones. It isapparent that these works should be realized together with the cooperation of public andprivate sector.