Günter Grass'ın Teneke Trampet eserinde toplum eleştirisi
Social crisize in Günter Grass's 'Teneke Trampet' work
  1. Tez No: 187211
  2. Yazar: TURGUT SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETGÜNTER GRASS'IN TENEKE TRAMPET ESER NDETOPLUMSAL ELEŞT RBu çalışmada Çağdaş Alman Edebiyatı'ndan seçtiğimiz yazar Günter Grass'ınözellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra Alman Toplumunda meydana gelen problemleriiçeren ?Teneke Trampet? adlı eserinde toplumsal eleştiri irdelenmiştir.Bu çalışma giriş, dört ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın birincibölümünde; yazarın hayatı ve edebi kişiliği, kinci bölümde eserin biçim ve içeriközellikleri sunulmuştur. Bu bölümde; kişiler mekânlar ve zaman olguları üzerindedurulmuştur. Üçüncü bölümde esere genel bir bakış yapılarak, irdeleme yapılmıştır. Bubölümde Aile, Kilise, Ekonomi, Siyaset, Savaş ve Eğitim konularına getirilen eleştirilerirdelenmiştir. Eserin ana konusu olan Toplumsal Eleştiri bu kurumlara yöneltilmiştir.Bu eserde Grass, çağın sözcüsü olarak toplumda yaşayan insanın problemlerineyeni açılımlar sunarak toplumsal problemlere değinmektedir. Böylece toplumunproblemlerini, yanlışlıklarını, aksaklıklarını ve kurumlarını eleştirmektedir.II
Özet (Çeviri)
SUMMARYSOCIAL CRISIZE IN GÜNTER GRASS?S?TENEKE TRAMPET? WORKIn thıs work that have been chosen from German litarature, writer GünterGRASS, in work ?Teneke Trampet?, which include the problems in German society,hareseaerched social criticize especially occured in Germany ofler II. World War.This work is made up of four main chapters and the conclusion. In the first partof it, the life of the writer and his literary individuality is presented. In the second part,?Teneke Trampet?s form and content special features is presented. In this chapter,characters, place and time is considered. In this chapter, characters, place and time isconsidered. In the third part, a general view has been made upon the work and it isinvestigated tharaghly. In this chapter criticizes to the subjects of family, church,economy, politics, war and education is researched. The main social criticize is pointedto these institutions.In this study, Grass as being ena?s spokesman has mentioned social problems bypresenting new expansions. In this way he is criticizes society?s problems, mistakes,defects and institutes.III