Nurettin Topçu hayatı,eserleri ve tasavvufi görüşleri
Nurettin Topçu's Life and books and sufism point of view
- Tez No: 187212
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULHAKİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
1056. ÖZETNurettin Topçu, 1909 yılında stanbul'da doğmuş, 10 Temmuz 1975yılında stanbul'da vefat etmiştir.Topçu, baba tarafından Erzurumludur. Dedesi Osman EfendiErzurum'un Ruslar tarafından işgal sırasında Türk ordusunda Topçu'lukyapmış; bundan dolayı Âilesi Topçu'zâdeler diye tanınır.Nurettin Topçu, altı yaşında Bezmiâlem Vâlide Sultan Mektebi'ninana kısmına yazılır. Burayı bitirdikten sonra Büyük Reşid Paşa NumuneMektebi'ne verilir. Daha sonra Vefa dâdûsi'ne devam eder. dâdû tahsûlinistanbul lisesinde 1927-28 ders yılında edebiyat bölümünü tamamlar. Aynı yılAvrupa imtihanlarına girer ve kazanır. Ve 1928 yılında Fransa'ya gider veBordo Lisesi'ne kaydolur. 1934 yılında tahsûlini tamamladıktan sonra yurdadöner.Nurettin Topçu, 1934-1975 yılları arasında Hareket dergisini çıkarırve yaklaşık 40 yıl boyunca yazıları bu dergide yayınlandı, ayrıca hareketdergisinin dışında dönemin çeşitli dergilerinde de makaleleri yayınlanmıştır.Topçu'ya ait şu an elimizde bulunan eserleri bu dergilerde yayınlananmakalelerinden derlenmedir.Nurettin Topçu, asrımızın yetiştirdiği önemli ilim adamlarındanbiridir. O siyasi, ilmi, fikri ve sosyal yönden çok ciddi değişikliklerin olduğubir dönemde yaşamıştır. Bu değişikliklerden bazen olumlu bazen de olumsuzetkilenmiştir.Felsefe ve Sosyoloji alanında ihtisaslaşan Nurettin Topçu, Tasavvufalanında da düşünceleri ve çalışmaları olmuştur. Fakat bu çalışmalar klasikTasavvuf sistematiğinde değildir. Nurettin Topçu, mürşidi AbdulazizBekkûne'ye intisap etmişse de tarikat sisteminde tasavvufi bir yaşantısıolmamıştır.Nurettin Topçu'nun Tasavvuf'a merak sarması Fransa'da doktorayaptığı yıllarda başlamıştır. Batıda tanıştığı Bolndel, Bergson ve MassignonOnun üzerinde bu konuda çok etkili olmuşlardır.Nurettin Topçu'nun Tasavvuf ile ilgili düşünceleri müstakil bir sistemolarak değil, onu iktisattan sanata, tarihten felsefeye, psikolojiden sosyolojiyedinden marifete kadar uzanan geniş bir saha içinde ele almıştır. Kısacası otasavvufû düşünceyi klasik terimlerle nakletmenin ötesinde ona çağdaş izahlargetirmiş, yeni mesuliyetler ve hedefler göstermiştir.Nurettin Topçu'nun makalelerinde Tasavvuf ve Tasavvufû kavramalarile ilgili görüşleri dikkate değerdir. Tekke, Tarikat ve Şeyh'lerin geçmiştekiparlak faaliyetlerini anlatarak günümüzde yitirdikleri fonksiyonları ileilgilenmiştir. Sadece olumsuzlukları söylemekle kalmamış hastalığın tedaviyöntemlerini de söylemiştir. Bunları yaparken de Ehl-i Sünnet düşüncesinindışına çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
1067. SUMMARYNurettin Topçu was born in stanbul in 1909. He died in stanbul on10 July 1975.Topçu is from Erzurum. His grandfather , Osman Efendi, did gunneryduring occupation of Erzurum by Russians. For this reason, his family isknown as Topçuzâdeler.Nurettin Topçu was enrolled to Bezmialem Vâlide Sultan School atsix years old. Having finished here, he was given to Big Reşid Paşa ModelSchool. After that, he continued to vefa dâdû. He completed his dâdûeducation at 1927-28 lesson years and literature section in stanbul Hig Scholl.n the same year, he entered Europe examinations and won. And he went toFrance in 1928 and he wa enrolled to Bord hig school. After he completed hiseducation in 1934, he returned to his country.Nurettin Topçu published Hareket magazine betweon 1934-1975years, and his writings was published during about 40 years. n addition, exceptfor Hareket magazine, at the term?s some magazines his articles was published.The Works about Topçu, which are now available to us, are collected fromarticles that are published in these magazines.Nurettin Topçu is one of the important science man that our are hasbrought up. He lived in an are when very important changes happened in termsof political, science, idea and social. He was affected from these changessometimes pozitive and sometimes negative.Speciasized in the field of Philosophy and Sociology, Nurettin Topçuhas some works and thoughts in the field of Sufism. But, these works aren?t atthe systematic of clasic Sufism field. Altough Nurettin Topçu supportedAbdulaziz Bekkûne, he didn?t have a Sufism sive in the religious order.His interest about Sufism began in the years of, when he was a?doctorin France. Blondel, Bergson and Massignon whom he met in the west,affected him wery much about this subject.Nurettin Topçu?s thoughts about Sufism evalvated at a wide fieldwhich evalvated him from ecomy to art, from history, to philospy, frompsikology from religious to alent, not from a system of seperate. n short, hebrought contempo rary explanations to Sufism thought beyond transporting itwith clasic torm, he showed new tasks and goals.At the articles of Nurettin Topçu, his ideas about Sufism and Sufismconcepts are notable. By telling the past bright activities of Dervish Ledge,Religious Ordor and sheikh, he dealt with the lost functions of them. Not onlydid he tell the only neaatives, but also, he said medical methods of illness.When doing these, he didn?t exit from Ehl?i Sunna thought.