2004-2005 yılları arasında İznik Roma tiyatrosunda ortaya çıkarılan erken Osmanlı dönemi Milet işi seramikleri
Milet work ceramics of early Ottoman period that are found in nicea Roma theatre between the years of 2004-2005
- Tez No: 187285
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZETMilet işi seramikleri formları, yüzey süslemeleri, süsleme kompozisyonları ve yapımteknikleri itibariyle türk sanatında çok önemli bir yere sahiptir. znik Roma Tiyatrosunda ortayaçıkarılan milet işi seramikleri Türk sanatına kattığı yenilikler açısından da büyük önem taşır.Anadolu'nun her bölgesinde her dönemde milet işi seramiklerinin yapımı devam etmiştir.Bu milet işi seramiklerinin Türk sanatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun en açıkşekilde göstergesidir.Türkler erken örneklerde Büyük Selçuklular'ın çini ve seramik sanatına bağlı kalmışlardır.Daha sonra bu sanatı kendilerine özgü bir hale getrirmişlerdir. Türkler Orta Asya Bozkırlarında veAnadoluda ki yaşamları sırasında doğaya duydukları sevgiyi özlemi milet işi seramik kaplarınayansıtmışlardır.Anadolu'daki Türk Çini ve Seramik sanatı, özellikle XIII.-XIX. yüzyıllar arasında büyükyenilikler göstermiş çeşitli teknik, renk ve desenlerle dünyada, Türk ve slam toplumlarında büyükbeğeni kazanmıştır. Günlük kullanım eşyasına bağlı olarak gelişen milet işi seramik sanatı büyükbaşarılar göstermiştir. Beylikler dönemi Erken Osmanlı döneminde gelişen Milet işi seramikleriOsmanlı Sanatındaki seramikleri renk, desen, sır, ve dekorlama teknikleri açısından büyük orandaetkilemiştir. Bunlar içerisinde znik'te üretilen Milet işi seramikler önemlidir. Bundan dolayı znikRoma Tiyatrosunda çıkarılan milet işi seramikleri incelemeye değerdir.Bursa iline bağlı olan znik, Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümündebulunmaktadır. Bursaya uzaklığı 75 km.dir.Denizden 85. metre yükseklikte kurulmuş olan znik doğa güzellikleri, seramikleri ve tarihiile ün yapmıştır.Tiyatro lçenin güney batısında, Selçuk Mahallesinde Saraybahçe mevkiinde znik'içevreleyen surlara 90 m., znik gölüne ( Askania Limme ) 400 m. uzaklıkta olup, denizden 98 m.,göl seviyesinden 13 m. yüksekliktedir. Tiyatronun doğu-batı uzunluğu 72 m. ,kuzey- güneyuzunluğu 67 m.dirznik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı devirlerinde her zaman bilim, sanat ve dini merkezolmuştur. 1206 yılında Bizans mparatoru Theodor Laskaris'in kendini znik'te mparator ilanetmiş olması ile burası Bizans mparatorluğu'nun dini ve kültürel merkezi olmuştur1331 yılında znik Osmanlı Beyi Sultan Orhan tarafından tamamen Osmanlı sınırlarıiçerisine katılmıştır.16. yüzyıl başlarında Çin'den ipekyolu ile saraya hediye gelen, daha sonra varlıklı kişilercesatın alınan porselenler iznik'te yapımı devam eden Milet işi seramiklerinin önemini azaltmıştır.Sonraki yıllarda milet işi seramik kaplarının yerini çin porselenleri beyaz hamurlu mavi beyazOsmanlı seramikleri almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe formataion of milet has got an important place at the Turkish Art with itsornamentation of surface and decoration compositions. The ceramics of milet which has beenobtained from the iznik Roman Theatre was also get an unigue place with the revonations added toTurkish art.An every ear of Anatolia and every part of Turkey the ceramics of milet have beencontinued to produce. This shows very clearly how with ceramics of milet has got a valuable placein Turkish Art.In early ages Turks dependent at the art of Chiese and ceramics Art of Seljuks. After thatthey make it peculiar to themselves. They reflect the admire and aspiration of nature on the ceramicpats of milet during the life Anatolia and at the Middle Asion steps.The ceramics and Chiese of the Turkish Art specially showed the huge renovations betweenthe Centuries of XIII and XIX and with its specious of colour ornamation and thecnigues is theadmire af the Turkish and Islamic society. The art of ceramics of milet which improves dependingon the daily life needs show very big success.The ceramics of milet which develops at the earlyages of ottomans and aware of belonging.State affects the ceramics of ottomans with its colour,figure, secrets and decorations tecnigues In all these works ceramic of milet which produced iniznik has got the importance. That?s why it worthy of the search the ceramics of milet which wasexcauted from the znik Roman Theatre.znik which is the part of Bursa, 75 kms, away from it, located southern part of meanderregion.znik which is built 85 meters high from the sea level, famous for with its natural beauty ofceramics and with its history.Theatre is at the southwest of the town at seljuks country saraybahçe site, geometrics awayfrom the city wall which surrounds the iznik lake. t is 98 m. high from the sea and 13 metrecs fromthe lake.The length of the theatre is 72 meters at the direction at the east-west and 67 meters is atthe direction of the north-south.znik has always seen a religious center at the ear of Roman, Byzantine, Seljuks andottoman. The Byzantin emporer Theodor Laskaris announce himself the commander of iznik in1206 by this way because the religues and cultural center of Byzantine Emporer.znik was captured by sultan orhan in 1331 and joined to the ottoman land.At the early ages of 16th century the ceramics come from china to the place and bought bythe silk road reduce the value of milet. Conseguent years Chinese porcelens and white blue ottomanceramics with while tough take the place of ceramics of milet which produced in milet.