Arap kabilecilik anlayışının Hz.Osman dönemi siyasi gelişmelerine etkisi
Arabs' understanding of tribalism and its influence on political affairs at the time of caliph Othman
- Tez No: 187359
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSRAFİL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZETTezin Adı: Arap Kabilecilik Anlayışının Hz. Osman Dönemi Siyasi GelişmelerineEtkisiTez Yazarı: Hasan BARLAKslâm'dan önce Arap siyasû ve sosyal hayatının temelini kabile yaşantısıoluşturuyordu. Kabile yaşantısı slâm'dan sonraki dönemde de devam etmiştir. ÖzellikleHz. Osman döneminde ortaya çıkan siyasû kargaşada kabile reaksiyonlarının dahayoğun bir şekilde yaşandığı dikkat çekmektedir. Bu çalışma sözü edilen siyasûolaylardaki kabile rolünü irdelemektedir. Araştırmanın giriş bölümünde Arap kabileyapısı ve kabilecilik anlayışını irdeledik.Birinci bölümde Hz. Osman döneminde gelişen siyasû hadiselerde kabilefaktörünü ele aldık. Bu bağlamda Hz. Osman'ın halife seçilmesi, Emevûlerin hilafeti elegeçirmeleri, önemli idari görevlere bu kabileden atamaların yapılması, Hz. Osmandönemindeki fetih hareketlerinde kabile faktörü ve önemli merkezlerde meydana gelensiyasû olaylarda kabile etkisi üzerinde durulmuştur.kinci bölümde Hz. Osman'a karşı gelişen muhalefet hareketleri kabiledüzleminde incelenmiştir. Ayrıca Arap kabilelerinin iktidara karşı tutumu ve bazı ilerigelen kişilerin bireysel muhalefeti gibi konular ele alınmıştır.Tezin üçüncü bölümünde Emevû-Hâşimû mücadelesi ve bu bağlamda her ikikabilenin birbirine karşı rekabeti ele alınmıştır. Ayrıca eyaletlerde ortaya çıkan siyasûolayların araştırılması için müfettişler görevlendirilmesi, isyan hareketi ve bu bağlamdakabile tutumunun söz konusu olaylarla ilintisi gibi konular ele alınmıştır. Son olarak Hz.Osman'ın öldürülmesi, kabile boyutuyla ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSubject Of The Thesis: Arabs' Understanding Of Tribalism And Its Influence OnPolitical Affairs At The Time of Caliph OthmanWritten by Hasan BARLAKBefore Islam, political and social life of Arabs was based on tribal life. And thesame sytem went on even after Islam. It is also noteworthy that tribal reactions wereimmense in the political unrest that appeared at the time of Caliph Othman. This studyaims to investigate the role of tribe on these events. In the introduction, the structure ofArab tribes and the notion of tribalism are discussed.In the first chapter the role of tribes in political events at the time of CaliphOthman was dealt with. In this sense, we pointed out that Caliph Othman's election ascaliph, the Umayyads' capturing the caliphate, designation of people from this tribe forimportant positions, tribe as a factor in the conquest movements at the time of CaliphOthman, and the effect of the tribes on the political events which took place inimportant centers.In the second chapter, the emergence of opposition movements against CaliphOthman were examined in terms of tribalism. In addition, in this section, the attitudes ofArab tribes towards the government and the personal opposition of some politicalestablishment are handled.In the third chapter, the struggle between Umayyads and Hashimis and therivalry between them are handled. We also examined nomination of inspectors toinvestigate the political events which happened in the provinces, rebellion movementsand the connection between the events in the question and tribalism. Finally we made anevaluation about Caliph Othman's assasination and its connection with the tribalism.