Kabilecilik anlayışının Hz. Ali dönemi siyasi gelişmelerine etkisi
Understanding of tribalism and its influence on political affairs at the time of caliph Ali
  1. Tez No: 187358
  2. Yazar: YASEMİN BARLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmamızın giriş bölümünde kabileciliğin tanıtımı ve slâm inancı ile katıkabile kurallarında yaşanan yumuşamayı ele aldık. Birinci bölümde ilk üç halifeninKureyş'e ve diğer Arap kabilelerine siyasi yaklaşımlarını ve yönetim stratejilerini ifadeettik. Üçüncü halifenin seçiminde yeniden canlanan Haşimoğulları-Ümeyyeoğullarırekabetine ayrıca dikkat çektik. Araştırmamızın ikinci bölümünde kabilelerininisyanıyla birlikte Hz. Osman'ın öldürülmesinin ardından gittikçe belirginleşenkutuplaşmalara değindik.Hz. Ali'nin iktidara gelişinden rahatsızlık duyan Kureyş'in seçkinlerininoluşturduğu blok ile halifenin ilk iç savaşı olan Cemel Savaşı'nı kabilecilik yönüyle elealdık. Hz. Ali'nin iktidarı döneminde kabile bağları nedeniyle temas kurduğu Ensar veYemenli kabilelerle olan ilişkilerine özellikle dikkat çektik. Basra ve Kûfe'ye yerleşenkabilelerin yaşanan iç savaşlardaki tutum ve yönelişlerini değerlendirdik.Üçüncü bölümü Haşimoğulları-Ümeyyeoğulları mücadelesinin Hz. Ali'ye karşıMuaviye'nin isyanıyla yeniden canlanması ve iki lider arasında yaşanan süreç ile SıffûnSavaşı ve sonrasındaki gelişmelere ayırdık. Hakem olayında yaşanan gelişmelerde Arapkabileleleri arasındaki ittifakların ve düşmanlıkların oluşturduğu etkilerin üzerindeayrıca durduk. Bu olayda kendini gösteren Hârici çıkışını kabile boyutuyla incelemeyeçalıştık. Çalışmamızı iktidar mücadeleleri nedeniyle yaşanan iç savaşlar neticesindeülkenin Hz. Ali ve Muaviye arasında fiili olarak bölündüğünü ifade ederek bitirdik.
Özet (Çeviri)
Introduction part deals with the definition of tribalism and how the strict rules oftribes were saftened by the Islamic belief. The first chapter defines the administrationstrategies and the political attitudes of the first three caliphes towards Quraysh and otherArab tribes. In addition it points out the rivalry of Hashimis and Umayyads, which wasactivated again in the election of the third caliph.The second chapter clarifies the polarization which became clear after therebellion of tribes and the assassination of Othman. It also consists of the analysis ofCamel War, which was the first civil war between the caliph and the elite of Qurayshwho were against the government of Ali, from the tribalism perspective, and theexplanation of the relations of Ali with Ansar and Yemenies tribes during his power.The chapter also includes the assessment of the attitudes and tendencies of tribes whomigrated to Basra and Qufa towards civil war.The third chapter consists of the revival of the struggle between Hashimis andUmayyads, after the rebellion of Muawiyah against Ali, the process between twoleaders, Sıffın War and post-war events. The chapter also includes the effects ofhostility and alliance among Arab tribes on the arbiter event and the analysis of theforeingner activity in the arbiter event from the tribalism perspective.The conclusion part includes the process of the division of the country into twobetween Ali and Muawiyah as a result of power struggles which ended in civil wars.