Kozaağaç köyü Oruçoğlu mermer sahasının değerlendirilmesi
- Tez No: 18743
- Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Birçok uygarlığın doğup geliştiği ülkemizde ünlü sanat yapıtların da kullanılmış olan mermerler, günümüz endüstrisinde de önemli bir yer re sahiptir. Mermer ocak işletmelerinde amaç, alıcının arzusu doğrultusunda ve piyasada istenen boyutlarda kırıksız, çatlaksız ve renk dağılımı homojen olan sağlam blokların üretilmesidir. İç-dış cephe kaplamalarından sanatsal yapıtlara ve mezar taşlarına kadar birçok yerlerde kullanılan mermerlerin uygun yerlerde kullanılabilmeleri için oluşum ve bulunuş şekillerinin yanısıra fiziksel ve fiziko-mekanik özellikleri de bilinmelidir. Bu çalışma, Muğla ili, Yatağan ilçesi, Kozağaç köyü mevkiindeki Oruçoğlu Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen mermer sahasında yapılmıştır. Sahada bulunan çeşitli birimler belirlenmiştir. Mermer kütlelerini sınırlayan süreksizliklerin konumları ölçülerek çizimleri ve analizleri yapılmıştır. Mermerlerin kalitesini belirleyen petrografik, fiziksel ve fizikomekanik özellikler laboratuvar deneyleri ile saptanmıştır. İşletilmekte olan ocaklarnı üretim yöntemleri de ğerlendirilmiştir. Sonuç olarak ekonomik boyutlu blokların olduğu bölgeler ve buradaki mermerlerin Türk Standartlarına uygunluğu bulunmuştur. Mekanize üretimin yapılabileceği en uygun mermer ocakları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Marble, which is used a a dimensionad stone in many areas, plays an important role in today's Turkish industry. The production of marble from the quarries aims the achievement of homogeneously colored massive and large marble blocks. In order to evaluate its potential field of application in the industry, the physico- mechanichal properties of marble should also be determined. This study was carried out in the marble quarry of Oruçoğlu Company, Kozağaç-Yatağan- Muğla (Turkey). Discontinuity analyses have been done by using strike, dip and spacing measurements of the discontinuities. Petrological, physico-mechanical properties of the encountered marbles have been determined in the laboratory. Also, the production methods of the presently forking quarries have been evaluated. Finally, the regions where blocks of economical-size are being produced have been indicated, and it has been found out that the marbles produced in these regions satisfy the requirements of the Institute of Turkish Standarts (TSE), potential quarries where mechanical production methods can be applied have also been determined.