Sodyum klorürlü ortamda aluminyum alaşımlarının korozyonuna hidroksi karboksilik ve amino asitlerin etkisi
  1. Tez No: 18742
  2. Yazar: MAHMUT KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖZEN BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ıı: ÖZET Alüminyum ve alüminyum alaşımlarının İO“3- M NaCl çöze İt is indeki korozyonuna glikolik asit, laktik asit, mandelik asit, malik asit gibi bazı hidroksi karboksilik asitlerle, glisin, alanin, valin, fenil glisin, fenil alanin ve aspartik asit gibi amino asitlerin etkisi potansiyodinamik polarizasyon yöntemiyle incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan hidroksi karboksilik asitlerin, alüminyum ve alüminyum alaşımlarının korozyon hızını arttırdıkları saptanmıştır. Korozyon arttırma etkileri hidroksi karboksilik asitlerin çözünür kompleks iyonlar oluşturmaları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Amino asit içeren sodyum klorür çözeltilerinde bulunan ”'“ i ı-Tor”değerlerinin hidroksi karboksilik asit içeren sodyum klorür çözeltilerinde bulunan iko.- değerlerinden daha küçük olduğu bulunmuştur. Bu ise amino asitlerin metal yüzeyine adsorpsiyonu ile açıklanmıştır. Bazı amino asitlerin katodik inhibitor olarak davrandıkları bulunmuştur. In hibitor etkinliklerinin ise adsorps iyona katılan fonksiyonel grupların elektron yoğunluğu ile ilişkili olduğu ve eğer bir sıralama verilirse inhibitor etkinliğinin valin > fenil alanin > alanin > fenil glisin sırasını izlediği sap tanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of several hydroxy carboxcyclic acids such as glicalic acid, lactic acid, mandelic acid, bens i lie acid, malic acid and several amino acids such as glycine.alanine, valine.phenyl glycine, phenyl alanine and asparatic acid on the corrosion behaviour of Al-alloys has been investigated in IG"1 M NaCl by potansiyodynamic polarization technique. Hydroxy carboxylic acids found to accelarate the corrosion rate of Â1 and Al-alloys. Accelarating effects were explained by the possible formation of soluble complex ions. Corrosion currents found in amino acids containing NaCl solutions were lower than corrosion currents found in hydroxy carboxylic acid containing NaCl solutions. This was explained by the adsorption of amino acids. It was found that some amino acids were behaved us cathodic inhibitor and inhibitory character of amino acids were closely related with the electron density of functio nal groups at which adsorptions were occured.The inhibition efficiency seems to follow the order of valine > phenyl alanine > alanine > phenyl glycine.