Muğla yöresi mermer yatakları
Marble seams of Muğla region
  1. Tez No: 90565
  2. Yazar: FERAH TÜRKMEN (BACAKOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇALAPKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Jeolojik olarak farklı kuşakların yer aldığı Muğla ilinin kuzey kesiminde Menderes Masifi'nin metamorfik kayaçlan, güneyinde ise Toros Kuşağı ve Likya Naplan'na ait kireçtaşları ile bazik ve ultrabazik kayaçlar bulunur. Bu kayaçlan bölgenin bir çok yerinde Tersiyer yaşlı sedimanter kayaçlar üstler. Bu çalışmada yörede bulunan kayaçların doğal taş endüstrisine yönelik değerlendirmesi yapılmıştır. Muğla yöresinde bulunan mermer ruhsatlarının değerlendirilmesi sonucunda 1998 yılı itibariyle 724 Arama, 80 Ön işletme, 102 İşletme olmak üzere toplam 906 adet mermer ruhsatı belirlenmiştir. Muğla yöresinde faal olan mermer ocakları Milas- Yatağan-Kavaklıdere-Göktepe bölgesinde yer almaktadır. Yörede halen blok üretimi yapılan ocaklara ait İşletme, Ön İşletme ve Arama Ruhsatlan 1/25.000 ölçekli harita taksimatında N19 b3, N20 a2-a3-a4, N20 bl-b2-b4, N21 al, M20 c3 paftalannda yoğunlaşmıştır. Bazik ve ultrabazik kayaçlara yönelik Arama Ruhsatı taleplerinin ise O20, 021, 022 paftalannda yoğunlaştığı ve 1996 yılından itibaren başvuruların arttığı saptanmıştır. Yörede bulunan mermerler yaşlanna göre Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik mermerleri olmak üzere üç ana grupta incelenmiştir. Paleozoyik ve Mesozoyik yaşlı mermerlerin Menderes Masifi metamorfitleri içinde yer alan“Başkalaşım Mermerleri”olduğu aynca son yıllarda mermer endüstrisinde travertene artan talep IIdoğrultusunda Senozoyik ( Tersiyer ) yaşlı gölsel kireçtaşlarının da işletilmeye başlandığı belirlenmiştir. Muğla ilinin güneyinde bulunan Likya Naplan ve Toros Kuşağı içinde yer alan kireçtaşlan ile bazik-ultrabazik kayaçlar ise potansiyel mermer yataklarını oluşturmaktadır. Günümüzde Muğla yöresi mermerleri, Türkiye üretimi içinde gerek çeşitlilik gerekse de üretim miktarı olarak önemli bir yer tutmaktadır. 1998 yılı Türkiye blok mermer üretiminin 800.000 m3 civarında olduğu, Muğla yöresinde bulunan ocaklardan da 1998 yılı itibariyle Türkiye blok mermer üretiminin yaklaşık olarak % 11 'i olan 88.000 m3 blok mermer üretimi yapıldığı belirlenmiştir. Bu çalışmada; yörede halen blok üretimi yapılan sahalara ilişkin arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda mermer yataklarının stratigrafik konumu, mineralojik, jeokimyasal ve fiziko-mekanik özellikleri ile mermer ocaklarının coğrafi konumu, ticari özellikleri ve ekonomik nitelikleri değerlendirilerek tip ocaklar tanımlanmıştır. Bunlar; 1. Paleozoyik yaşlı Grafitli Mermerler içinde bulunan Deveağna Tipi mermer ocakları, 2. Mesozoyik yaşlı Ara Mermerler içinde bulunan, şist ve mafik metavolkanitlerden kaynaklanan renklenmeler gösteren Kestanecik Tipi, Yılanlı- Yumaklı Tipi, ve Derebağ Tipi mermer ocakları, 3. Mesozoyik yaşlı, Zımpara Seviyeli Mermerler içinde yer alan Kozağaç Tipi, Kurukümes Tipi ve Kavak Tipi, mermer ocakları, 4. Mesozoyik yaşlı Bitümlü Mermerler, 5. Mesozoyik yaşlı, kırmızı renkli Pelajik Mermerler içinde bulunan Kahnağıl Tipi, mermer ocakları 6. Neojen yaşlı Gölsel Kireçtaşlan içinde bulunan İkizce Tipi mermer ocaklarıdır.Blok üretim miktarlarına ve blok verim yüzdelerine göre mermer ocakları incelendiğinde; Grafitli Mermerler, Bitümlü Mermerler ve Pelajik Mermerler içinde ki ocakların blok verimi düşük olup, 1998 yılı itibariyle önemli sayılabilecek üretim yapılmamıştır. Yörede en verimli ve yüksek üretim yapılan ocaklar ise Ara Mermerler içinde Kestanecik Tipi ve Derebağ Tipi mermer ocakları, Zımpara Seviyeli Mermerler içinde Kozağaç Tipi mermer ocakları ve Gölsel Kireçtaşlan içinde yer alan ve îkizce Tipi mermer ocaklarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the north part of Muğla city where there are different geological zones, there are metamorphic rocks of Menderes Masive; as for south part, there are limestones that are belonging to Toros Zone and Likya Nap the and basic and ultra basic rocks. These rocks have been covered by Tercier aged sedimentary rocks in the most parts the of region. In this work, the evaluation of rocks that exist in the region has been done through natural stone industry. As a result of examination of marble licences that are in Muğla region, It is stated that 724 search, 80 pre-operation, 120 operation; totaly 960 unit, marble licences have been determined since 1998. Marble mines that are active in Muğla region are placed among Milas- Yatağan-Kavaklıdere-Göktepe. Search, operation, pre - operation licences belonging to mines that are still active in block production are intensified in the N 19 63, N 20 a2 - a3 - a4, N 20 bl - b2 - b4, N 21 al, M20 c3 sections a map in a scale of 1 / 25.000. As for basic and ultrabasic rocks, these rocks search licences are intensified in 020, 021, 022 sections of map and since 1996, demands have been increased. Marbles that exist in the region are examined in three main groups named Paleozic, Mesozoic, Senozoic according to their ages, Paleozoic and Mesozoic aged marbles are infact Metamorphic Marbles" that are in the metamorphosis of Menderes Masive; besides it is determined that in recent years, through the demands for travertina in the marble industry, Senozoic aged lacustrine limestones also have been used. IllAH Likya naps which are in the south part of Muğla and limestones that are in the Toros Zone and basic - ultrabasic rocks form the potential marble mines. Nowadays, the marbles of Muğla have an important place in the Turkey's production both in variety of marbles and quantity of production. The block marble production on of Turkey in 1998 is about 800.000 m3 and mines that are in Muğla have met 1 1 percent (88.000 m3) of Turkey's block marble production. In this work, as a result of land and laboratory studies concerning fields that are still making production in the region, mines are defined according to stratigrafic position, mineralogic, jeochemical and physico-mechanic features of veins of marble and geological position, commercial features and economical quality of marble mines. These are: 1. Deveağna Type marble mines that are in the Paleozoic aged Graphite Marble, 2. Kestanecik, Yılanlı- Yumaklı and Derebağ Type marble mines that are inside the Mesezoic aged In Between Marbles and have colors caused by schist and maphc-metavolconics, 3. Kozağaç, Kurukümes and Kavak Type marble mines that are inside the Mesozoic aged Concerning Emery Marble, 4. Mesozoic aged Hydrocarbon Marble, 5. Kalınağıl Type marble mines that are in Mesozoic aged, red colored Pelajik Marble, 6. İkizce Type marble mines that are inside the Neocene aged Lacustrine Limestones. When one analyzes the marble mines through the block production quantity and percentage of blocks output; it is seen that the black out put of mines that are in the Graphite Marble, Hydrocarbon Marble and Pelajik Marble are low and since 1998, nothing important has been produced.In the region mines the ones that are most productive and have the highest production are Kestanecik and Derebağ Type marble mines that are in the In Between Marbles, Kozağaç Type marble mines that are in Concerning Emery Marbles and İkizce Type marble mines that are in lacustrine limestones.