Divan-ı Val-i Amedi, hayatı-eserleri-edebi kişiliği
Divan of Vali-i Amedi, his life-his work of arts and his personality of literary
  1. Tez No: 187442
  2. Yazar: MUSTAFA OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET FERİDUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Çalışmada, XVIII. yüzyıl Eski Türk Edebiyatı şâirlerinden Vâli Hasan Ağa'nınDûvân'ı incelenmiştir. ncelemede Vâli Hasan Ağa'nın hayatı, edebû kişiliği ve Dûvân'ıhakkında bilgiler verilmiştir. Dûvân'daki şiirler şekil ve içerik bakımından ele alınmıştır.Çalışmadaki bilgilere, kaynak eserler ve Dûvân'daki şiirlerin incelenmesiyle ulaşılmıştır.Dûvân'ın üç ayrı nüshası karşılaştırılarak tenkitli bir metin ortaya konmuştur. Çalışmada, EskiTürk Edebiyatı şâirlerinden Vâli Hasan Ağa'nın ve Dûvân'ının tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study The Dûvân of Vâli Hasan Ağa a poet of 18th century Ancient TurkishLiterature was examined. In the examination informatien about Vâli Hasan Ağa?s life literarycharacteristic and Dûvân was given. The poems in the Dûvân was discussed form and in thedirection content.It was reached to the informatien in the study by the examinatien of thepoems in the Dûvân and source (written) Works. A critical text was displayed comparing 3different copies of the Dûvân.In the study it was aimed to introduce Vâli Hasan Ağa poet ofAncient Turkish Literature and his Dûvân.