Sonlu elemanlar kuvvet metodunda levha sistemlerin hiperstatiklik derecesinin düşürülmesi
- Tez No: 18746
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Levha sistemlerin Sonlu Elemanlar Kuvvet Metodu ile analizinde, idealize edilen sistem yüksek dereceden hiperstatik olmaktadır. Bu ise» çözüm için gerekli bilgisayar belleği ve hi2i açısından sorun yaratmaktadır. Bu çalışma da» levha sistemlerin hiperstatiklik derecesinin %80 oranın da düşürülebileceği gösterilmiştir. Yöntem, komşu elemanların ortak kenarlarında relatif deplasmanların eşit olacağı ilkesinden hareket ederek komşu kenar sayısı kadar ek denklemi denge denklemlerine eklemektedir. Sadece denge denklemlerinin sayısını artıran bu yöntem, Klasik Kuvvet Metodunun sistematiğini bozmamaktadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the analysis of in-plane loaded plate systems by Finite Element Force Method the idealized system is static- ally indeterminate of higher degree causing some problems regarding the needed memory and computational speed. In this study it has been shown that the degree of indeter minacy of in-plane loaded plate systems can be reduced in proportion to 80%. The method assumes that the relative displacements at the common sides of the elements adjacent to eachother are equal. Thus some additional equations in the number of common sides are added to the equilibrium equations. The method only increases the number of equilibrium equations without violating the systematic of classical Force Method.