Türkiye Türkçesinde hal (durum) kavramı ve hal (durum) eklerinin işlevleri
Conception of case in Turkey Turkish and function case's suffix
- Tez No: 187464
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETTÜRK YE TÜRKÇES NDE HAL (DURUM) KAVRAMI VEHAL (DURUM) EKLER N N ŞLEVLERUğur KALKANTürk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2006Danışman: Doç. Dr. Erdoğan BOZBu çalışmada Türkiye Türkçesinde durum kavramı ve durum ekleri üzerindedurulmuştur. ?Giriş? bölümünden sonra ?Türkiye Türkçesinde Durum Kavramı? başlığıaltında dil bilgisi kitaplarından, terim sözlüklerinden ve ilgili makalelerden tespit edilendurum kavramı tanımları verilmiştir. Ad durumlarının tanımları ve sayısı dakaynaklardan tespit edilmiştir. Çalışmamızda ad durumları sekiz durum olarakbelirlenmiştir. Bunlar; yalın, yönelme, belirtme, bulunma, ayrılma, ilgi, vasıta ve eşitlikdurumlarıdır. Belirlenen durum ekleri; konu ile ilgili olan kaynaklardaki görüşfarklılıkları değerlendirilerek tablo hâlinde de gösterilmiştir. Bu durum eklerininişlevleri üzerine söylenenlerden yola çıkılarak eklerin işlevlerine açıklık getirilmeyeçalışılmıştır. Ayrıca, eklerin kurduğu yapılar ile işlevleri, ilgili araştırmalardan tespitedilen ve tarafımızdan kurulan cümlelerle örneklendirilmiştir.Dilde çok geniş bir kullanım alanı bulan durum eklerini incelediğimizçalışmamızın sonunda ise yararlanılan kaynaklardan oluşan geniş bir ?Kaynakça? yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTCONCEPT ON OF CASE N TURKEY TURKISHAND FUNCT ON CASE?S SUFFIXUĞUR KALKANDepartment of Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University, The Instute of Social SciencesSeptember 2006Advisor: Doç. Dr. Erdoğan BOZConception of case in today's Turkey's Turkish and usages of the case?s suffix it isstudied. Conception of case and case?s suffix in today's Turkey's Turkish. Following the firstpart there are definitions about the attitude concepts from the grammer books, technical termdictionariesand related articles.The noun definitionsand numbers are obtained from thesesources. In this research the noun forms are classified as eight parts. These are nominative,accusative, locative, ablative, genitive, instrumental and equative case?s. These suffixes aremade a table taking care of the different ideas from the different sources about this topic. Andthe duities of these suffixes are explained by this. And the structures of these suffixes andtheir duities are given as examples.And there is ?Bibliography? at the and of this language research which expailnes agreat number of usages of the conception of case.