Sultandağı ağzı
Dialect of Sultandaği
- Tez No: 187463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar ilinin Sultandağı ilçesinin kasaba ve köyleriylebirlikte ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. lçenin ağız özelliklerinin tespitiiçin ilçe merkezi, kasaba ve köylerden derlemeler yaptık. Derlediğimiz malzemeleriTürk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen ?Ağız Araştırmalarında KullanılacakFonetik Transkripsiyon Alfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizedayalı olarak yaptığımız ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözlük çalışmalarının sonucundaSultandağı ağzının özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca Kütahya ve YöresiAğızları, Uşak li Ağızları, Afyon Merkez Ağzı, Isparta Merkez Ağzı, Bolvadin'dekiTürkmen-Karabağ Köylerinin Ağzı, Sandıklı Yöresi Ağız Özellikleri ve Başmakçı veDazkırı Ağzı adlı çalışmalar ile karşılaştırmalara giderek Sultandağı ağzının bölgeyegöre farklılaşan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with thevillages of Sultandağı town were tried to determine. Collections from town centerand villages were arranged to determine the dialect characteristics of the town. Wedictated the compiled materials according to the system in ''The PhoneticTranscription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches'', advised by TheTurkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics ofSultandağı Region in the search of phonetics, morphology and dictionary studiesthat we arranged in our texts. Additionally, we explained the differentiating orshowing similarity sides of Sultandağı region dialect accordig to region bycomparing with Kütahya and Its Region Dialects, Uşak Dialects, Afyon CentreDialect, Isparta Centre Dialect, The Dialect of Türkmen-Karabağ villages inBolvadin, Dialect of Başmakçı and Dazkırı, Sandıklı RegionDialect Characteristics.