Faaliyet raporlarında oran analizinin kullanımı: İMKB çimento sektörü üzerine bir araştırma
The using of ratio analysis on annual reports: A survey of ISE (İstanbul Stock Exchange) cement companies
- Tez No: 187465
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ivYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETFAAL YET RAPORLARINDA ORAN ANAL Z N N KULLANIMI: MKB Ç MENTOSEKTÖRÜ ÜZER NE B R ARAŞTIRMABilge Leyli DEM RELşletme Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüAğustos 2006Danışman: Yrd. Doç Dr. Ali Rıza KAYMAZÇalışmada işletmelerin birer yıllık dönemlerine ilişkin faaliyet sonuçlarını kapsayanfaaliyet raporları ve finansal oranlar, gruplar halinde ayrıntılı olarak incelenmiştir.Çalışmanın amacı, faaliyet raporları kapsamında finansal oran analizinin kullanımınınaraştırılmasıdır. Çalışmada MKB'de işlem gören çimento sektörü işletmelerinin 2002,2003 ve 2004 yıllarına ilişkin faaliyet raporları kullanılmıştır. Tezin birinci bölümündegenel kabul görmüş muhasebe kavramları çerçevesinde temel finansal tablolar ve faaliyetraporları açıklanmaktadır. kinci bölümde ise, gruplar halinde temel finansal oranlaraçıklanarak, gün geçtikçe önemi artmakta olan faaliyet raporlarının kamuoyuna sunumunugerekli hale getiren şeffaflık ve kamuyu aydınlatma ilkesi anlatılmaktadır. Üçüncü bölümdede, MKB'ye kote olmuş çimento sektörü işletmelerinin faaliyet raporlarında finansal orananalizinin yeri araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, faaliyet raporlarında ilgilivişletmelerce finansal oran analizinin kullanıldığı, ancak geçmişe dönük yerindedeğerlendirmeler yapabilmek ve geleceğe yönelik kararlar alabilmek açısından bazıoranların mevcut kullanımlarının artırılması gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTTHE USING OF RATIO ANALYSIS ON ANUAL REPORTS: A SURVEY OF ISE(ISTANBUL STOCK EXCHANGE) CEMENT COMPANIESBilge Leyli DEM RELDepartment of Business AdministrationAfyonkarahisar Kocatepe University, The Institute of Social SciencesAugust 2006Advisor: Assist Prof. Dr. Ali Rıza KAYMAZIn this study firms? annual reports and financial ratios, by grouping them, coveringthe results of their annual activities are investigated in detail. The aim of the study is toexplore practice of financial ratio analysis in the framework of annual reports. In the study,annual reports of cement sector firms quoted in ISE for 2002, 2003, and 2004 are used. Inthe first chapter, in the frame work of GAAP (Generally Accepted Accounting Principles),basic financial tables and annual reports are explained. In the second chapter, discussingbasic financial ratios in groups, the principles of disclosure and transparency are mentionedthat entail opening annual reports which gaining importance day by day to public opinion .In the third chapter, the function of financial ratio analysis on annual reports of the cementsector firms quoted in ISE (Istanbul Stock Exchange) is examined. On the basis of ourviiinvestigation, it is found that firms use financial ratio analysis in their annual reports, butthe level of current usage is not adequate in order to reach appropriate assessment about thepast and to make plans for the future.