Mesihi-i Tebrizi hayatı, edebi şahsiyeti, eserleri ve divanının incelenmesi
Mesihi-i Tebrizi his life, written works, personality in literary and examining his divan
  1. Tez No: 187471
  2. Yazar: ŞEVKET BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
MESÎHÎ- TEBR ZÎHAYATI, EDEBÎ ŞAHS YET , ESERLER ve DÎVÂNININNCELENMESŞEVKET BAŞTÜRKTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüMayıs 2006Danışman: Yard. Doç. Dr. Mehmet SARIMesûhû-i Tebrizû, XVII. yüzyılda yaşamış, dûvânı, mesnevûleri olan Azerbaycan KlasikEdebiyatı şâiridir. Dûvânını, Çağatay Türkçesi'yle yazmıştır. Dûvândaki şiirlerinde genelolarak aşk ve ıstırâp, tasavvuf, zamandan şikayet, methiye ve fahriye gibi konuları işlemiştir.Şiirlerinde Nevâyû ve Fuzûlû'nin etkisi görülmektedir.?Mesûhû-i Tebrizû-Hayatı, Edebi Şahsiyeti, Eserleri ve Dûvânının ncelenmesi? üzerineyaptığımız yüksek lisans tezi çalışmasında, şâirin hayatını açıkladık. Edebû şahsiyetini ortayakoyduktan sonra, değişik açılardan dûvânı inceledik. Mesûhû'nin eserlerini değişik kaynaklardafaydalanarak açıkladıktan sonra nüsha tanıtımı yaptık. Dûvânın transkripli metnini oluşturduk.Bundan sonra da sonuç, indeksler ve kaynakça vererek tezimizi bitirdik.Yeni harflere çevrilen Dûvân Metni'nde muhtelif tür ve şekille yazılmış manzumelerbulunmaktadır. Bunlar, seksen üç beyitten oluşan bir sâkû-nâme, yirmi bir beyitlik ikimesnevû, yedi bölümden oluşan bir tercû`-i bend, altı bölümlük bir müseddes, üç tahmis, ontuyuğ, yüz atmış bir gazel, dokuz kıt`a, yüz otuz üç rubâ`û, on iki matla` ve üç müfredtenibarettir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMESIHI-I TEBRIZIHis Life, Written Works, Personality in Literary and Examining his DivanŞevket BAŞTÜRKTurkish Languace and Literature DepertmantAfyon Kocatepe University, The Instute of Social SciencesMay 2006Advisor: Yard. Doç. Dr. Mehmet SARIMesihi-i Tebrizi who lived in the 17 th century, was an Azerbaijani divan poet, has gothis own divan and mesnevi. He wrote his divan with the Cagatay Turkish.At the poems in hisdivan, he usually manipulated the subjects as, love and suffer, sufizm, complaint of the time,eulogy and fahriye. At his poems we can see the effects of Nevayi and Fuzuli.In this Higt-Graduate Thesis work we tried to explain Mesihi-i Tebrizi?s life andWorks according to his life, written Works, personality in literary and examinetion of hisdivan.And at the part of the ?Personality in Literary? we had a look at the persons whoeffected him by the shope and the contents and we introduced the speciman.After forming thetext of divan with the new letters, we noted the result, the index and the sources with theirabbreviations.In divan text which was transcribed with new letters, we can find poems written byvarious types and shapes.They consist of a saki-name formed of eightythree couplet,twentythree couplet of two mesnevi, terci-i bend formed of seven partys, müseddes with sixparts, three tahmis, ten tuyuğ, onehundred sixtyone gazel, nine quatrain, onehundredthirtythree rubai, twelve matla and three müfred.