Verga ve Gülşa Mesihi-i Tebrizi'nin mesnevisi
  1. Tez No: 125369
  2. Yazar: GÜLAHMED İMANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ MESÎHÎ-İ TEBRİZÎ'NİN VERGA ve GÜLŞA MESNEVİSİ GULAHMED IMANOV Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Nisan 2002 Danışman : Yard. Doç. Dr. Mehmet SARİ Mesihî'nin Verga ve Gülşa mesnevisi üzerine yaptığımız yüksek lisans tezi çalışmasında Şairin hayatı ve ebedi kişiliğini anlattık, mesnevi hakkında genel bir değerlendirme yaparak Verga ve Gülşa mesnevisini karakterler, masal unsurları Dini Tarihi efeanevi isimler, savaşlar gelenek ve görenekler, aşk ve musiki açısından inceledik. Mesnevî'nin şekil özelliklerini anlatıp, atasözü ve deyimler, edebi sanatlar dil ve üslup üzerinde durduk ve nüsha tanıtımı yaptık. Metinden sonrada sonuç kaynakça verdik ve sözlüğü aktardık. Mesihî Azerbaycanlı XVII yüzyıl Divan Şairidir. Eserlerinden birisi de Verga ve Gülşa mesnevisidir. Mesihî Mesnevisi'nin baş kahramanı Verga'dır. Şair öz kahramanının sevgisini ruhi. manevi güzelliğini, büyüklüğünü çok etkili bir şekilde anlatılır. Mesihî'nin eserde kaleme aldığı ikinci kahraman güzel ve sevimli bir kız olan Gülşa'dır. Verga ve Gülşa Mesnevisi'nin sonunda Verga aşkın şiddetinden ölür. Gülşa da sevgilisinin kabri başına gelerek kendisin! öldürür. Her iki aşığı beraber gömerler. Kış geçer, bahar gelir, ağaçlar yeşerir. çiçekler açar. çemenler üzerinde rengarenk örtüler oluşur, aşıkların kabri üzerinde bir çift ağaç büyür. Bu ğaçlar Servi ve Senuber ağaçlandır. Bu ağaçlar zamanla birbirlerine sarılır, sık sık aşıklar gelir. Ziyarete gelen Muhsin Şah burasını kendi tahtı haline dönüştürmeyi düşünür. Bunun sonunda Şam halkı tarafindan burası bir ziyaret yeri haline gelir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In the master's degree thesis which is on the subject of Mesihfs Verga and Gülsa mesnevi I have tried to show the life of the Poet and his literature identity, making a general assessment of mesnevi I have searched Verga and Gülsa mesnevi's characters, me ehnents of the fairy tail, Religious History legendary names, wars traditions, love and music. I have written on the characteristics of Mesnevi's figures, proverbs and idioms, and I concentrated on literature arts language and style and did a copy introduction. After the text there is the conclusion, references and the dictionary sections. Mesihi is an Azerbaijani XVTI century lyric poet One of his works is Verga and Gülsa mesnevi. Mesihfs mesnevi's main hero is Verga. The poet uses very colorful literary method to show his genuine character's love, mental and spiritual beauty in an effective way. The second hero that Mesihi writes about is Gülsa. The beauty that is created by the poet can be distinguished by the good looking and compassionate appearance. In the Verga and Gülsa mesnevi Vegah dies in the end from the intensity of his love. Gülsa comes to his cemetry and kills herself. They bury both lovers next to each other. Winter passes and as spring comes trees become green, flowers bloom and colorful coverings appear on the grass. On top of the lover's grave a pair of trees grow. These trees ara selvi and senuber. These trees cling to each other in time. Muhsin Shah, who visits the graves very often, thinks of turning the place into his throne. The place becomes a visiting place by the people of Damascus.