Mesîhî Dîvânı, dil incelemesi-gramatikal dizin
Dîvân of Mesîhî, language study-gramatic index
  1. Tez No: 759928
  2. Yazar: GÜLSÜM GÖRGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu çalışma, XV. yüzyılda yaşayan Mesîhî'nin Dîvân'ı üzerine yapılmış bir dil incelemesi ve gramatikal dizinden oluşmaktadır. Çalışma Prof. Dr. Mine Mengi'nin“Mesîhî Dîvânı”adlı çalışması baz alınarak hazırlanmıştır. Giriş bölümünde Mesîhî'nin hayatı, sanatı, eserleri, divanı üzerine yapılan çalışmalar ve divanın nüshaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dil İncelemesi bölümünde eserin dili, ses ve şekil özellikleri bakımından irdelenmiştir. Gramatikal Dizin bölümünde ise divanda yer alan sözcükler ve sözcük gruplarının alfabetik olarak sıralaması, kelimelerin geçtiği beyitlerin numaraları ve anlamları verilmiştir. Sonuç bölümünde eserin incelemesinden elde edilen bulgular; kaynakça bölümünde ise çalışma hazırlanırken yararlanılan kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research consists of a linguistic study and a grammatical index on the Dîvân of Mesîhî, who lived in the XVth century. This study was prepared based on the work of Prof. Dr. Mine Mengi entitled“Mesîhî Dîvânı”. In the Introduction section, information about the life of Mesîhî, the studies on the divan of his works and the copies of the divan are given. In the Language Analysis section, the language of the work is examined in terms of sound and shape characteristics. In the section of the Grammatical Index, the alphabetical order of the words and groups of words contained in the divan, the numbers and meanings of the couplets through which the words pass are given. In the conclusion part the findings obtained from the examination of the work, and in the bibliography part the sources used while preparing the study are included.