Gelişmekte olan ülkelerde finansal liberalizasyon ve ekonomik istikrar
- Tez No: 18749
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada gelişmekte olan ülkelerde izlenen finansal politika değişikliklerinin ekonomik istikrar üzerindeki etkileri teorik ve ampirik olarak incelenmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin çoğu literatürde finansal baskılar olarak adlandırılan politikalarla finansal aracılar üzerine yoğun şekilde düzenlemeler getirmişlerdir. Bu düzenlemeler kredi ve mevduat faiz oranlarına uygulanan tavanlar, yüksek zorunlu karşılık oranları ve ekonomide kredi tahsisine nitelik ve nicelik açısından uygulanan müdaheleler gibi uygulamaları kapsamaktadır. Teorik olarak tartışılan nokta, enflasyonu kontrol altında tutmayı ve ödemeler dengesi açıklarını düşürmeyi hedefleyen istikrar programlarının yaratacağı daraltıcı etkilerin faiz oranları üzerindeki kontrollerin kaldırılması ile hafifletilip hafifletilemeyeceğidir. Bazı yazarlar, finansal baskı altındaki bir ekonomide faiz oranlarının piyasa denge düzeylerine ulaşmasına olanak tanımak anlamındaki bir liberalizasyon uygulamasının tasarrufları arttırarak daraltıcı para politikaları sonucu ortaya çıkan hasıla kayıplarını azaltacağını öne sürmektedirler. Bazı yazarlar ise finansal liberalizasyon sonucu yükselen faiz oranlarının firmalar için çalışma sermayesi maliyetini attıracağını, bunun da fiyatları yükselteceğini ve/veya üretimi düşüreceğini iddia etmektedirler. Ekonominin reel ve finansal sektörleri arasındaki etkileşimi esas alan kısa dönemli bir makro ekonometrik model geliştirilmiş ve Türkiye uygulamasından elde edilen veriler kullanılarak test edilmiştir. İstikrar sürecinde liberalizasyona yönelik önlemlerin hasıla kayıplarını azaltıp azaltamayacagını tespit edebilmek için alternatif finansal sistemler altındaki çeşitli istikrar önlemlerine ilişkin simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Her ne kadar geliştirilen model ve ele alınan önlemler etkinlik ve sermaye birikimindeki kazançları göz önüne almıyorsa da simülasyon sonuçlarına göre ekonomik istikrar açısından tam bir liberalizasyon uygulamasının optimal bir politika olduğunu söylemek mümkün değildir. Simülasyon sonuçları aynı zamanda istikrara yönelen bir ekonomide negatif faiz oranlarını sürdürme çabalarının daha büyük hasıla kayıplarına ve daha yüksek enflasyona yol açacağını da ortaya koymuştur. Bu yüzden liberalizasyonun hasıla kayıplarını ve enflasyonu düşüreceği yolundaki görüşleri destekleyen simülasyon sonuçları ile uyumlu olarak ekonomik istikrara ulaşmada pozitif reel faiz oranlarının zorunlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan tecrübeler ve yukarıda özetlenen sonuçlar veri iken, bu çalışmada ulaşılan sonuç gelişmekte olan ülkeler bağlamında optimal politikanın liberalizasyon önlemlerinin zaman içerisine yayılarak uygulamaya geçirilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study theoretically and empirically investigates the impact of changes in financial policies on economic stabilization process in developing countries. Most developing countries throughout the world intruded extensive regulations on financial intermediaries called as financial repression. These regulations consist of ceilings on deposit and loan rates, high reserve requirements and numerous kinds of qualitative and quantitative interventions on the allocation of credit in the economy. The issue debated theoretically is whether eliminating controls on interest rates reduces the recessionary effects of restrictive stabilization policies intended to control inflation and reduce balance of payments deficits. Some writers maintain that, in a financially repressed economy, financial liberalization in the sense allowing interest rate to rise to equilibrium levels will contribute to reduce the output loss stemmed from restrictive monetary policy, by increasing the supply of financial savings. Other writers claim that increases in interest rates as a result of financial liberalization raises the cost of working capital to firms; this, in turn, will increase prices and/or reduce output. An aggregative short-term macroeconometric model emphasizing the interaction between financial and real sectors is constructed and tested by using data taken from Turkey. Some policy experiments representing alternative stabilization policies under alternative financial regimes are run so as to see whether liberalization attempt could reduce the output loss in the process of economic stabilization. According to simulation results we cannot conclude that a complete financial liberalisation is a desirable policy for economic stabilization although the model estimated and policies simulated do not take into account the effects of policies on economic efficiency and capital accumulation. The simulation results also show that maintaining strongly negative real interest rates during the stabilization process would have resulted in a further reduction in gross national product and an additional increase in prices. Consequently, it is concluded that maintaining positive real interest rates is required to reach economic stabilization as simulation results do support the view that liberalization will contribute to reduce output loss and prices. Given the experiments lived in developing countries and conclusions outlined above, this study claims that the optimal policy in the context of economic stabilization is to spread liberalization measures in time in order to reach a fully liberalized financial system.