İbn Hibban'ın karşıt anlamlı hadisleri hadisin bütünlüğü ilkesiyle Sahih'inde değerlendirişi
İbn Hibban's evolution of the contrary hadiths according to the principle of totalitarian in sahih
  1. Tez No: 187495
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÖZÇELTİKÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZETYazar : Ümmühan ÖZÇELTİKÇİÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Temel İslam BilimleriBilim Dalı : HadisTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : VIII + 165Mezuniyet Tarihi : //Tez Danışman(lar)ı : Yrd.Doç.Dr. Hüseyin KAHRAMANİBN HİBBÂN'IN KARŞIT ANLAMLI HADİSLERİHADİSİN BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİYLE SAHİH'İNDE DEĞERLENDİRİŞİHadis ilminin iki temel amacı vardır. Bunlardan birincisi bir hadisin Hz. Peygamber'e aitolup olmadığının tespiti, ikincisi ise O'na ait olduğu anlaşılan metnin anlaşılması veyorumlanmasıdır. Zengin hadis külliyatının Hz. Peygamber'in maksadına uygun bir şekildeanlaşılması bağlamında oldukça önemli katkıları bulunan alimlerden biri de İbn Hibbân'dır. İbnHibbân sahih hadisleri topladığı meşhur eseri Sahih'ini, doğru anlama amacına yönelik olarak,birbiriyle tedâhül etmeyen beş kısım ve dörtyüz nev`e ayırmıştır. Bizzat kendisine ait olan butarzın temel amacı, Hz. Peygamber'in murat ettiği manayı tespit etmek ve böylece imamlarıntartışıp farklı hükümlere ulaştıkları hadislere açıklık getirmektir. İbn Hibbân'a göre hadis ilmindebelli bir birikimi olmayanların Hz. Peygamber'e ait bilgi malzemesini doğru yorumlamasımümkün değildir. Böyle insanlar, muhteva itibarıyla birbirlerine tedahülü bulunan bazı hadislerarasında bir çelişki olduğunu zannedebilir. Bu da iki hadisten birinin, hatta ikisinin birdengözden çıkartılması manasına gelecektir. Halbuki gerçek durum böyle değildir. Bu nedenle o,hadisten çıkartılacak mananın Hz. Peygamber'in maksadı ile örtüşmesi çabasına hizmet edecek,tamamen kendi tespit ettiği bir tasnif tarzı benimsemiştir. Konu ile ilgili olarak elde edebildiğibütün hadislerin tüm tariklerini bir araya toplamak suretiyle İbn Hibbân, bütüncül yaklaşımın engüzel örneklerinden birini vermiş ve böylece ?çelişki? iddialarının geçersiz olduğunu göstererekilgili sorunları çözüme kavuşturmaya çalışmıştır.Anahtar Sözcüklerİbn Hibban Sahih Taaruz Karşıt Hadis
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Ümmühan ÖZÇELTİKÇİÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Temel İslam BilimleriBilim Dalı : HadisTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : VIII+165Mezuniyet Tarihi : //Tez Danışman(lar)ı : Yrd.Doç.Dr. Hüseyin KAHRAMANIBN HIBBAN?S EVOLUTION OF THE CONTRARY HADITHSACCORDING TO THE PRINCIPLE OF TOTALITARIAN IN SAHIHThe science of hadith has two main aims. One of them is the determination of the resourceof hadith, if it belongs to Hz. Muhammed or not and the second one is providing the trueunderstanding of the text which belongs to Hz. Muhammed. Ibn Hebban made significantcontributions to true understanding of tremendous hadith literature in accordance with the aimof Hz. Muhammed. Ibn Hebban, who targeted to provide understanding of Sahih hadithsaccording to the aim of Hz. Muhammed, wanted Sahih to be memorized as Quran. Ibn Hebbandistinguished Sahih hadiths into five sections and four hundred subtitles, which don?t contradictto each other, to make easier the understanding, memorizing of them and also to clarify thejudgments which they include. The significant objective of this style, which belongs to IbnHebban, is the determination of the intentional meaning of Hz. Muhammed and thusclarification of the hadiths which imams discussed and reached different judgments. According toIbn Hebban it is impossible to interpret the knowledge of Hz. Muhammed for people who don?thave enough information about science of hadiths. That kind of people can suppose that there isa contradiction between the hadiths which are complicated. This situation means the discontinueof one or both of the hadiths. Actually the real case is not like this. So that Ibn Hebbandeveloped his original classification to connect the meaning which was inferenced from hadithsand the real intention of Hz. Muhammed as a unified whole. Also he wrote el-Musnedu?s Sahih`ala?t Takasim ve?l Enva` which is known as Sahihu?l Ibn Hebban. In conclusion Ibn Hebbanaccumulated hadiths, that he could find, and collected variants of the hadiths together. Also heinvalidated the arguments about the contradiction and in this way he presented one of the mostsignificant example of totalitarian approach.Key WordsIbn Hebban Sahih contradiction contrary hadith