Gazavat-ı Emire'l-Mü'minin' Ali,Der Memleket-i Sind Ba Mukatil Şah (gramer-metin-indeks)
Gazavat-ı Emire'l-Mü'minin' Ali,Der Memleket-i Sind Ba Mukatil Şah (grammar-context-indext)
  1. Tez No: 187515
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET AKÇATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZETGAZAVÂT-I EMİRE'L-MÜ'MİNÎN `ALİ,DER-MEMLEKET-İ SİND B MUKÂTİL ŞAH(Gramer-Metin-İndeks)Sibel YILMAZTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıEylül-2006Danışman: Doç.Dr.Ahmet AKÇATAŞBu çalışma, Afyon Gedik Ahmet Paşa Kütüphânesi, 18190 numarada kayıtlıbir mecmuânın 207-218 varaklarında kayıtlı bulunan, 20 cemaziyel ahir 866(1461)tarihinde, Hasan İbn-i İlyas-ı Kasi tarafından yazılmış olan ?Gazavât-ı Emire'l-Mü'minin `Ali, der-Memleket-i Sind bâ Mukâtil Şah? adlı mesnevû'nintranskripsiyon, gramer, metin ve indeksinden oluşmaktadır. Mesnevû, Hz. Ali'ninSind ülkesinin güneşe tapan hükümdarı Mukâtil Şâh'la yaptığı cengi konualmaktadır. Çalışma kısa bir giriş, gramer, transkripsiyonlu metin ve indekstenoluşmaktadır. Çalışmanın başına, özet, önsöz, özgeçmiş ve kısaltmalar tablosu;sonuna ise kaynakça konulmuştur.iii
Özet (Çeviri)
ABSTARCTGAZAVÂT-I EMİRE?L-MÜ?MİNÎN `ALİ,DER-MEMLEKET-İ SİND B MUKÂTİL ŞAH(Grammar-Context-Index)Sibel YILMAZTurkish Language and Literature Main DepartmentSeptember 2006Consultant: Doç.Dr. Ahmet AKÇATAŞThis study consist of the transcription, grammar, context and index of?Gazavat-ı Emûre?l-Müminûn `Ali Der Memleket-i Sind Ba Mukatil Şah? written byHasan İbn-i İlyas-ı Kasû, on 20 Cemaziyelahir 866(1461) and it was recorded on apoem magazine at 207 and 218 double pages which is found in Afyon Gedik AhmetPahsa Library with a serial number 18190. The poem tells the war of Hz. `Ali againstthe Mukatil Şah who worships the sun. İt is consisted of a short introduction,grammar and a context and index with transcription. Summary, cv and abbreviationtable is added to the beginning and a literature is added to the end of the studyiv