Dış kaynaklardan yararlanma stratejisinin örgütsel değişime etkisi
Effect of outsourcing strategy on organizational change
  1. Tez No: 187514
  2. Yazar: AYTAÇ ÇOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETDIŞ KAYNAKLARDAN YARARLANMA STRATEJİSİNİN ÖRGÜTSELDEĞİŞİME ETKİSİAytaç ÇOĞANİşletme Anabilim DalıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hülya ÖCALKüreselleşme ile birlikte sınırların ortadan kalkması çok şiddetli bir rekabet ortamını daberaberinde getirmiştir. İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile de aynı pazar ortamındabulunma zorunluluğu da ortadan kalkmıştır. Bu ortamda varolma savaşından galipayrılmanın yolu, müşterinin hayalini önceden tahmin ederek, düşük maliyet ile kalitelimal ve hizmeti sunma becerisidir. Bunu gerçekleştirmek, esnek, hızlı ve farklı olmayıgerektirmektedir. Kendi işinde uzmanlaşarak, diğer faaliyetleri dış kaynaklardan teminetmek düşüncesi böyle ortaya çıkmıştır.Bugün insan kaynaklarından, üretime, pazarlamadan, muhasebeye kadar pek çok alandadış kaynak kullanılmaktadır.Dış kaynak kullanımı kararının alınması, aynı zamanda işletme içinde değişimsürecininde başlangıcı olmaktadır. İşletmeler, temel yeteneklerine odaklanmak sureti ileküçülerek yalın hale gelmekte, esnek ve dinamik bir yapı oluşturulmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel değişimin kavramsal çerçevesi üzerindedurulmuştur. İkinci bölümde dış kaynaklardan yararlanma stratejisi, üçünde bölümde isedış kaynaklardan yararlanma stratejisinin örgütsel değişime etkisi değerlendirilmiştir.Dördüncü bölümde ise Sunel Ticaret Türk A.Ş.'de dış kaynak kullanımındankaynaklanan örgütsel değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECT OF OUTSOURCING STRATEGY ON ORGANIZATIONAL CHANGEBy Aytaç ÇOĞANDeparmant of Business AdministrationAfyonkarahisar Kocatepe University, Institute of Social SciencesSeptember 2006Advisor: Assist. Prof. Dr. Hülya ÖCALBorders' disappearing in line with the globalization has brought about a very severecompetition. With developing advanced communication technologies, being in the samemarket environment is no longer a requirement. In this environment, the way to be thewinner in war of existence is the capability of supplying quality goods and services atlow prices, guessing the dream of the customer in advance. This achievement requiresbeing flexible, fast and different. Specializing on one task and outsourcing otheractivities is due to this requirement.Today, outsourcing is very common in many fields from human resources to productionand marketing to accounting.Taking the decision for outsourcing is also the beginning of process of change for thebusiness. Businesses focus on their fundamental capabilities and becoming nominative,they acquire a structure that is flexible and dynamic.In the first chapter of this study we have addressed the conceptual framework oforganizational change. In the second chapter we collaborated on the strategy for makinguse of outsourcing while in chapter three we discussed the impact of outsourcingstrategy on organizational change. In chapter four, we have examined the change thatemerging from the outsourcig strategy in Sunel Ticaret Türk A.Ş. as a case-study.