Medeni ya da müslüman: Popüler aşk romanlarında feyza olmak
Civilized or muslim: Being Feyza in popular romances
- Tez No: 187520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LAURENT MIGNON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Popüler aşk romanları, ?düşük edebiyat?ın bir parçası olarak görülerekCumhuriyet dönemi edebiyat tartışmalarında genellikle göz ardı edilmiştir. Buçalışma, aslında aşk romanlarının farklı dönemlerde ve koşullarda hem Kemalist hemde müslüman kadın kimliğinin inşası çerçevesinde önemli veriler sağladığınısavlamaktadır. Bu savın ışığında, çalışmanın amacı Kerime Nadir'in (1917-1984)veŞÃ»ler Yüksel Şenler'in, sırasıyla Gelinlik Kız (1943), Saadet Tacı (1966) ve HuzurSokağı (1971) adlı romanlarında yaratılan kadın imgesini ortaya çıkarmak olarakbelirlenmiştir. Çalışmada, romanlardaki aşk ilişkilerini temel alan karşılaştırmalı birinceleme yöntemi benimsenmiş ve bu ilişkilerde kadının nasıl konumlandırıldığısorusuna yanıt aranmıştır. Bu noktada popüler aşk romanlarına getirilen feministyorumlar ve feminist edebiyat eleştirisinin kadın yazarlar hakkındaki görüşleriromanların çözümlenmesinde önemli bir bakış açısı kazandırmıştır. Çalışmasonucunda, farklı dönemlerde, birbirinden ideoloji ve anlatı mesajları bağlamındaçok farklı romanlar yazmış gibi görünen bu iki yazarın, aslında romanlarında aynıkadın imgesini yarattıkları, bu imgenin oluşturulmasında yararlandıkları kodların veyapının benzer olduğu ortaya konulmuştur. Popüler aşk romanları aracılığıylayazarların ideolojilerini okuyucuya nasıl yansıttıkları araştırılırken bu ideolojiktercihin anlatılar üzerindeki biçimleyici etkisi açığa çıkarılmıştır.anahtar sözcükler: Kerime Nadir, ŞÃ»le Yüksel Şenler, popüler aşk romanları,feminist eleştiri, Kemalizm, slam
Özet (Çeviri)
Popular romance narratives are usually neglected and regarded as a part of?low literature? in the literary discussions of Republican period. This study claimsthat these novels, in fact, provide significant data in the context of the construction ofboth Kemalist / civilized and muslim women?s identities in different periods andunder dissimilar conditions. In the light of this assumption, this study aims atexploring the textual image of woman in the novels of Kerime Nadir (1917-1984)and ŞÃ»le Yüksel Şenler, entitled respectively Gelinlik Kız (1943), Saadet Tacı(1966), and Huzur Sokağı (1971). To this end, I adopted a comparative method onthe base of gender relations in the novels and searched for an answer to the questionof how status of woman in these relations was defined and / or determined by femaleauthors. At this juncture, feminist readings of popular romance and thoughtprovoking comments of the feminist literary critiques on women writers provided mewith an instrumental perspective for the analysis of the novels. In this study, it isconcluded that these two women writers, Kerime Nadir and ŞÃ»le Yüksel Şenler,producing novels in two different historical periods and seemed to be the agent ofdifferent ideologies with quite different narrative messages are promoting a commonimage of woman stemming from the similar narrative structure as well as parallelnarrative codes. In addition to paying a special attention for determining the methodsexploited by Nadir and Şenler for transmitting their ideological messages to readers,it is also revealed that the ideological preference of the author in question has aformative effect on the novels? structure.key words: Kerime Nadir, ŞÃ»le Yüksel Şenler, popular romance, feminist criticism,Kemalism, Islam.