The EU energy policy and the importance of energy in Turkey's accession to the EU
AB enerji politikası ve Türkiye'nin AB'ye katılımında enerjinin önemi
  1. Tez No: 187550
  2. Yazar: UTKU TUNCAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Enerjinin ulus-devletlerin ekonomisi ve uluslar arası ilişkilerdeki önemi enerjiyeduyulan ihtiyacın artmasıyla orantılı olarak gün geçtikçe artmaktadır. Dünya fosilrezervlerinin hızla tükenmesi, son yıllarda devlet ve devletler üstü yapıların enerjipolitikalarını gözden geçirmelerine neden olmuştur. Avrupa Birliği dünyadaki enbütünleşmiş devletler üstü yapı olarak ortak bir enerji politikası geliştirmeyeçalışmaktadır. Diğer yandan Türkiye de AB ile başlayacağı üyelik müzakereleriöncesi bu politika alanına uyum için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışma ileAB'nin ortak enerji politikasını oluşturma safhaları ve ortak politikanın temelsütunları ile Türkiye'nin uyumdaki performansı incelenmiştir. Türkiye'nin ABenerji politikasının çevre boyutuyla uyumu için henüz gerekli adımları atamadığı,fakat ortak Pazar ve enerji güvenliği alanlarında ilerlemeler sağladığı görülmüştür.Ayrıca enerjinin, Doğu-Batı Enerji Koridorunun gerçekleşmesiyle, Türkiye'ninAB üyeliği için önemli bir koz olduğunun altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significance of energy with regard to economy of nation-states and internationalrelations has been increasing day by day in parallel with the increasing need forenergy. Fast depletion of world fossil reserves, in last years lead states andsupranational bodies revising their energy policies. The European Union as thebest-integrated supranational body in the world tries to develop a common energypolicy. On the other hand, Turkey tries to accommodate this policy area prior tomembership negotiations with EU. With this study EU?s stages of formingcommon energy policy and its main pillars as well as Turkey?s performance inalignment are examined. Turkey could not yet take necessary steps for complyingwith the energy policy of EU with respect to its environmental dimension, but it isobserved that she progressed on the common market and energy security issues.Moreover, energy field with the realisation of East-West Energy Corridor isunderlined as a significant trump card for Turkey in EU membership.