Immigration policy in Turkey-EU relations: Transit illegal migration from Turkey to the European Union
Türkiye-AB ilişkilerinde göç politikası: Türkiye üzerinden Avrupa Birliği'ne doğru gerçekleşen transit kaçak göç
- Tez No: 187551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada kaçak göçmenlerin Türkiye üzerinden Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeleretransit geçmesinden doğan sorunlar incelenmiştir. Bu amaçla göç konusunun güvenliksorunu hâline gelmesi, Avrupa Birliği'nde ortak bir göç politikasının oluşması vegöçmenlerin entegrasyonu süreçleri incelenmiştir. Düzenli Raporların ve Türkiye'ninhazırladığı Müktesebatın Üstlenilmesi için Ulusal Programın paralel olarak okunmasısonucunda taraflar arasındaki anlaşmazlığın temelinde üç konunun bulunduğu tespitedilmiştir. Öncelikle, Birliğin Türkiye'den ülkesinden geçen her transit göçmeni geri kabuletmesi talebi ve Türkiye'nin AB ile bir geri kabul anlaşması imzalamaya yanaşmamasınınardında yatan sebepler üstünde durulmuştur. kinci olarak, Türkiye'nin 1951 tarihliMültecilerin Korunmasına ilişkin BM Sözleşmesi'ne koyduğu coğrafi sınırlamaincelenmiştir. Üçüncü olarak, Türkiye'nin AB'den göçmenlerin işlemlerinin getirdiğimasrafların paylaşılması yolunda yaptığı talep üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin transitülke olarak üstlendiği rolün, daha fazla sorumluluk alması için Avrupa Birliği'ne yaptığıtalebin ve bu talebin Avrupa Birliği'nin dış sınırların korunmasını ülkelerin uhdesinebırakan yaklaşımıyla hangi bakımlardan çatıştığının altı çizilmiştir. Son olarak taraflararasında halihazırda mevcut olan durum incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'nin yaptığıçalışmaların sonuçları vurgulanmıştır. Ayrıca Birliğin transit kaçak göçle mücadeledeTürkiye'ye nasıl destek olabileceği ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin göç politikalarınınuygulanması için uygun bir zemini nasıl sağlayacağı konusunda bazı öneriler ilerisürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study addresses issues between the European Union (EU) and Turkey regardingtransit illegal migration through Turkey to the European Union member states. Whiledoing this, it explores three processes namely, securitization of migration,communautarisation of migration policies in European Union and integration ofimmigrants. As a result of a parallel reading of the Regular Reports and TurkishNational Program on the Adoption of the Acquis, three issues are evaluated to constitutethe main line of contention between parties. First of all, demand by the Union fromTurkey to readmit any migrant who had transited from Turkey and the reasons whyTurkey has been unwilling to sign a readmission agreement with the EU are examined.Secondly, Turkey?s geographical limitation to 1951 UN Convention on the Status ofRefugees is investigated. Thirdly, Turkey?s demand from the EU to share the burden ofprocessing migrants is examined. Emphasis is made on Turkey?s role as a transitcountry, her demand from the EU to assume more responsibility and how does thisdemand conflicts with the EU?s attitude that favors placing individual countries soleresponsibility of protection of their external borders. Finally, the current state of affairsbetween the parties is discussed. In this context, attention is drawn to the fruits ofefforts Turkey has made. Also, some suggestions are made as to how the Union cansupport Turkey?s fight against transit illegal migration and how Turkey can be an idealground for application of the EU migration policies.