Harmonisation of Turkish state aid system with the European Union rules towards EU membership
Türkiye'de Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'deki devlet yardımları ve Avrupa Birliği'ndeki devlet yardımlarının uyumlaştırılması
  1. Tez No: 187549
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYBARS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÜZELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETBu çalışma, Türkiye'de Avrupa Birliği müktesebatı ile uyumlu olacak devletyardımları mevzuatının kabul edilmesi gerekliliğini ele almakta ve acil olarak devletyardımları izleme ve denetleme kurumuna duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Ayrıca,bu çalışma, Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki devlet yardımları uygulamalarını izahetmeye çalışmakta ve bunlar arasındaki farklar üzerinde durmaktadır.Tez, başlıca altı bölüme ayrılmaktadır. Devlet yardımı tanımını, bunlarınçeşitlerini ve rekabet politikası ile uyumlarını anlatmaya başlamadan önce ilk bölümdeteze kısa bir giriş yapılmaktadır. İkinci bölümde, devlet yardımlarına genel bir bakışaçısı ile yaklaşılmakta ve devlet yardımları rekabet politikası ile uyumlaştırılmaktadır.Üçüncü bölümde, Avrupa Birliği'ndeki devlet yardımlarının çeşitleri incelenipdeğerlendirilirken, Avrupa Birliği'nin devlet yardımları politikası izah edilmektedir.Buna ek olarak, devlet yardımlarının bildirimine ilişkin mevzuat, devlet yardımlarınındenetlenmesi ve ilgili diğer konular üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde ise,Türkiye'nin teşvik mevzuatı, mevcut devlet yardımları sistemi ele alınmakta ve ayrıcaOrtaklık Konseyi Kararı ve Ulusal Program çerçevesinde Türkiye'nin taahhüt ettiğiyükümlülükleri ve Türkiye'deki uygulamaların Gümrük Birliği'nin işleyişi ile bağdaşıpbağdaşmayı anlatılmaktadır. En son olarak, beşinci bölümde, devlet yardımlarıpolitikasına ilişkin Avrupa Birliği'nde yaşanan son gelişmeler ve bunların Türk teşviksistemi ile kıyaslaması yapılmakta ve Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda Türkiye'ninyapması gereken değişiklikler ve yenilikler ele alınmaktadır.Sonuç olarak, tezimin yazılmasındaki amaç, Avrupa Birliği'nin devletyardımları politikasının ve devlet yardımlarının denetlenip izlenmesine ilişkin sistemindaha iyi anlaşılmasını sağlamak ve bununla birlikte de Türkiye'nin Avrupa Birliğimüktesebatına uyum sürecinde Türkiye'deki devlet yardımları politikasını izahetmektir. Sonuçta, yukarıda belirtilen hususlarla ilgili olarak gerekli bazı açıklamalaryapıldıktan sonra, Türkiye'nin Avrupa Birliği kurallarını benimsemesi ve devletyardımlarına ilişkin bağımsız bir otorite kurması yolundaki çalışmalarının, bazı eksiklerolsa da, doğru bir şekilde ilerlediği gösterilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study basically emphasizes the urgent need of approving state aidlegislation in Turkey which must be compatible with the EU acquis and need ofestablishment of an independent state aid monitoring and controlling authority. It alsofocuses on the state aid implementation both in Turkey and EU and comparisonbetween them.My thesis can be separated into six chapters. Before starting to define state aidand determine types of it and mention its consistency with the competition policy, in thefirst chapter a short introduction has been done. Second chapter is focused on generalview of state aids and its relation with the competition. In the third chapter, EU?sapproach to the state aid policy is explained while considering all types of state aids. Inaddition, procedural legislation, control of state aids and some other relevant issues arepointed out. In the fourth chapter, Turkey?s incentive policy, current state aid system,Turkey?s obligations under the Association Council Decision and National Program,and its compatibility with the well-functioning of Customs Union is examined. Finally,by the fifth chapter, recent developments in EU?s state aid policy and its comparisonwith the Turkish incentive system is explained and it is tried to put forward thenecessary amendments and modifications will be made in the Turkish legislationtowards the membership to the EU.As a result, my thesis aims to gain better understanding of EU?s state aid policyand its approach of controlling and monitoring state aids. It is also tried to beunderstood Turkish state aid policy during the harmonization process. Consequently,after making some explanations in the aforementioned issues, this study shows thatTurkey, with a few absent issues, is on the right track in order to adopt its legislationwith the EU rules and establish an independent authority for controlling.