European patent system with special reference to patentability of pharmaceutical products and processes in the European Union and Turkey
Avrupa patent sistemi, Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de farmasötik (eczacılığa ait) ürünlerin ve usullerin patentlenebilirliği
  1. Tez No: 187558
  2. Yazar: RANA ORTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle Avrupa Birliği ve Türkiye'deki farmasötik buluşlarlailgili olarak, buluşların patentlenebilirliğinin ve korunmasının çeşitli yönleriniincelemektir.İyi işleyen bir patent sistemi, sanayinin tüm alanlarında sürdürülebilir bir gelişme içinçok önemlidir. Özellikle ilaç sanayinin büyük ölçüde patent korumasına bağlı bir alanolduğu söylenebilir. Farmasötik araştırma ve geliştirmeye yatırımı cesaretlendirmekiçin patent haklarının etkin korunması ve uygulanması asıldır.Bu çalışmanın birinci bölümünde , sınai mülkiyet haklarının genel nitelikleri hakkındakısa bir açıklama yer almaktadır. Sınai mülkiyet hakları alanındaki yoğun ve ayrıntılıAvrupa müdahalesinin varlığı nedeniyle; fikir ve sanat eserleri, markalar, endüstriyeltasarımlar, entegre devreler ve coğrafi işaretler hakkındaki Avrupa Topluluğumevzuatı uyum tedbirlerinden ve uluslararası sözleşmelerden bahsedilmektedir.Paris Sözleşmesi, Milletlerarası Patent Sınıflandırmasıyla İlgili Strasburg Anlaşmasıve TRIPS'teki patentlerle ilgili başlıca hükümler tanıtılmaktadır.Bir sonraki bölümde Avrupa Patent Sözleşmesinin önemli nitelikleri, ve ayrıca itirazve şikayet (temyiz) usullerini de içeren Avrupa patenti verilmesi usulü dikkatleincelenmektedir. Avrupa patentleri açısında patentlenebilirlik şartları; yenilik, buluşbasamağı, sanayide uygulanabilirlik detaylı biçimde tanımlanmaktadır.Patent İşbirliği Anlaşmasının işleyişi, avantajları ve Topluluk patentine ilişkingelişmelerden bahsedilmektedir.Zaman alan ve pahalı olan ilaç geliştirme prosedürü ve farmasötik ürün ve usulbuluşlarının patentlenebilirliğine ilişkin özel durumlar detaylıca tartışılmaktadır.Son bölümde, Türk patent mevzuatının genel yönleri ve patent koruması üzerindedurulmakta, özellikle Türkiye'deki farmasötik buluşlar irdelenmektedir. 551 SayılıKanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girmesinde sonra Türk mevzuatında,patent koruması alanında ilk defa ortaya çıkan özelliklerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine various aspects of patentability andprotection of inventions with special reference to pharmaceutical inventions both inthe European Union and Turkey.A well-functioning patent system is crucial for sustainable development in all fields ofindustry. Especially, the pharmaceutical industry is a field which relies almostexclusively on patent protection. Effective protection and implementation of patentrights is essential to encourage investment in pharmaceutical research anddevelopment.In the first section of this study, a brief explanation about the general characteristicsof intellectual property rights is given. Due to intensive and fragmented Europeanintervention in the field of intellectual property rights; legislative E.C. harmonisationmeasures and international treaties in fields of copyright, trademarks, industrialdesigns, integrated circuits and geographical indications are mentioned. Principalpatent related provisions of Paris Convention, Strasbourg Agreement Concerning theInternational Patent Classification and TRIPS Agreement are introduced.In the following part important characteristics of the European Patent Convention andthe procedure for obtaining a European patent including post-grant oppositionprocedure and appeal procedure are scrutinized. Requirements for patentability inrespect of European patents; that is, novelty, inventive step and industrial applicationare described in detail.There is a presentation of the functioning and the advantages of the PatentCooperation Treaty System and the developments on establishing CommunityPatent.The time-consuming and expensive procedure for drug development and specialcases concerning the patentability of pharmaceutical product and process inventionsare also discussed in detail.In the last part, general aspects of Turkish patent legislation and patent protectionwith special reference to pharmaceutical inventions in Turkey are studied. Featuresthat appeared for the first time in the field of patent protection in Turkish legislationafter the enactment of the Decree Law No.551, are mentioned.