Immigration politics in Germany civil society and problems of immigrants
Almanya'nın göç politikası sivil toplum ve göçmenlerin sorunları
  1. Tez No: 187559
  2. Yazar: NEVVARE İLKE TANVERDİ DERNAC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KURAN BURÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Göç olgusuyla uzun yıllardır karşı karşıya olmasına rağmen Almanya'nın bir göç ülkesi olmanın sorumluluklarını ve sonuçlarını anlaması uzun bir bekleyişi gerektirmiştir. Alman vatandaşlarının kafasında Alman olmanın değişik karşılıkları vardır. Bu çeşitlilik siyasal partilerin göç konusuna yaklaşımında kendini göstermiştir. Göç karşıtı tutumuylatanınmalarına rağmen Almanya'nın göçe olan ihtiyacı siyasal partilerin gözardı edemeyeceğibir gerçek haline gelmiştir. Azalmakta olan nufüs ve doğum oranları Almanya için göçügerekli kılmıştır.Almanya'ya özgü vatandaşlık anlayışı ve buna bağlı olarak, yabancılara karşı tutum değişikdönemlerde farklılık göstermiş ve bu farklılıklar yabancılara karşı şiddet içeren aktiviteler veırk ayrımının artışıyla ortaya çıkmıştır. Berlin Duvarı'nın yıkımı ile Almaya'nın kitlelerhalinde göçmen akımıyla karşılaşmaşı bu ülkenin çeşitli bölgelerinde yabancı karşıtı radikaldavranışların artmasına yol açmıştır. New York'taki Dünya Ticaret Merkezine yapılan 11Eylül saldırıları ve dünyanın diğer kesimlerinde meydana gelen terrörist saldırılar Müslümannufüsa olan tepkileri arttırmıştır. Bütün bu gelişmeler Almanya ve Göç konusunungüncelliğini ve ilginçliğini korumuş, ayrıca uyum konusunun Almanya gibi göçmengerçeğiyle başbaşa yaşamak zorunda olan bir ülke için ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.Siyasi partilerin tam desteği ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları olmadan sürdürülebilir biruyum ve huzur ortamı yaratılması mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Immigration has been a popular theme for researchers, immigration and Germany as well. The issue keeps its actuality and attractiveness especially coupled with the issue of integration.Germany has a long immigration history as it has been a passageway for immigrants for centuries with its geographical location. The post war immigration history of the country is shaped pretty much by the recruitment of foreign workers to compensate the lacking work force. Under the coverage of this framework millions of people settled permanently in Germany. Today Germany has a multi ethnic society and has to face the challenges of that.Accordingly immigration has always been one of the most sensitive issues in German politicalagenda and one of the most influential tools of the election campaigns which can be observedin varying approaches of the political parties to the issue. Considering its economic problems,population developments and huge number of foreign population, it is time for Germany topay greater attention to the problems of immigrants. The prospects show that Germany willstay as an attractive destination for immigration. No matter how will be the future picture ofimmigration in Germany, immigration is today an unavoidable reality of the country. Thepoliticians and the society should work hand in hand to create the desired model ofmulticultural society. The civil society organizations and the distribution of offers of thoseorganizations in different regions play an important role in that process especially to facilitatethe interaction between the natives and the immigrants to create a healthy society which couldlive in harmony.