Şevket Rado'nun Eşref Saat ve Sözün Gelişi adlı eserlerinde eğitimle ilgili konularda etkin dil yapıları
Active language structures in subjects about education in Şevket Rado's works called Eşref Saat and Sözün Gelişi
  1. Tez No: 187606
  2. Yazar: SAMİ BASKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ivÖZBASKIN, Sami. Şevket Rado'nun Eşref Saat ve Sözün Gelişi Adlı EserlerindeEğitimle lgili Konularda Etkin Dil Yapıları, Yüksek Lisans Tezi, Samsun, 2006Bir metnin ana malzemesi dildir. Dil ise bir dizge(sistem) olup sözdizimi, anlam vefonetikten oluşur. Bu oluşturucuları bir araya getirmek, kullanmak kişiden kişiyedeğişir. Bunları incelemek, metin oluşturucunun iletişimde etkin olabilmek için neleryaptığını ortaya çıkarmak, onun iletişim şifrelerini çözmek demektir. Ancaksözdizimi, anlam ve fonetik bir bütün olarak ele alınıp incelenebileceği gibi yapılanaraştırmanın konusu gereği bunlardan herhangi biri ele alınıp tek başına incelenebilir.Bu çalışmada Şevket Rado'nun iki eseri, Sözün Gelişi ve Eşref Saat, incelenmiştir.Anlam boyutunda yapılan bu incelemede amaç, eğitim ile ilgili Rado'nun görüşlerive yazarın bunları anlatırken hangi dilsel yapılardan yararlandığını ortayaçıkarmaktır. Adı geçen iki eserde bulunan tüm metinler tematik bir inceleme sonrasıeğitimle ilgili bulunanlar alınmış; diğerleri ise çalışmanın kapsamı dışındabırakılmıştır. Eğitimle ilgili olanlar da eğitim sisteminin tanımlamasına uygun olarakgruplandırılmıştır. Eğitim, işleyişi bakımından bir fabrikaya benzetilmiş; girdileri,işlemleri, çıktıları ve dönütü olan bir sistem olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmadaeğitim sistemine ait Rado'nun söyledikleri ve nasıl söylediği incelenmiştir.Rado'nun eğitim konusunda öğretmenden, kitaba, eğitim programından ailenineğitimdeki yerine kadar pek çok konuya değindiği görülmüştür. Dile getirdiği bukonuları daha etkin ve anlaşılır kılmak için de atasözlerinden, deyimlerden, argodan,alıntılardan… yararlandığı saptanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: dil, etkin dil yapısı, anlam, anlam birimi, eğitim
Özet (Çeviri)
vABSTRACTBASKIN, Sami. Active Language Structures in Subjects About Education inŞevket Rado?s Works Called Eşref Saat and Sözün Gelişi, Master?s Thesis,Samsun, 2006The main material of a text is language. And language is a system which consist ofsyntax, meaning and phonetic. It changes from one to another to bring it together anduse these contents of language. When yor examine these contents, you realize whatthe writer can do to be effective in communication and you can decode his language.Syntax, meaning and phonetic can be examined as a whole, also according to thesubject of the syudy only one of them can be exzamined alone.In this study Şevket Rado?s two works, Sözün Gelişi and Eşref Saat, have beenexamined. In this search which have been analyzed with regard to meaning. The aimis to bring up Rado?s opinions about the education and which linguistic structures hehas used. In both works, only the parts related to education has been taken byexamining themely, the other parts of the works stay out of scope. The parts relatedto education have been grouped in a suitable way to the defizition of the education.From teacher to book, education programme to the position of family in educutionRado has mentioned a lot of subjects in his works. t is also determined that hebenefits from proverbs, idioms, alangs, anecdotes… repetitions to make thesesubjects more effective and clear.KEY WORDS: leanguage, active language structure, meaning, meaningfullexpression, education