İlköğretim okullarında (9-12 yaş) görsel sanatlar dersi kapsamında renk bilgisinin kavratılmasındaki sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solutions related to the comprenhension of the colours in visual art courses in the primary schools (9-12 ages)
- Tez No: 187605
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLTEN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
XIIÖZETBu araştırmada ilköğretim 1. basamağı, 3, 4 ve 5. sınıflara devam eden 9-12yaş öğrencilerinin, resim-iş dersi kapsamındaki renk bilgisini kavramalarındakisorunlar tespit edilerek bunları gidermeye yönelik çözüm önerileri geliştirilmeyeçalışılmıştır.Bu amaçtan hareketle geliştirilen anket formu (14 Farklı Okul ve 155 Öğretmeneuygulanarak) yardımıyla öğretmenlerin renk bilgisi konusunun kavranmasındakarşılaşılan sorunlara ilişkin değerlendirmeleri toplanmıştır.Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler aracılığı (varyans analiz) ileözetlendikten sonra öğrencilerin renk bilgisini kavramalarını etkileyebileceğidüşünülen değişkenlerin, kavrama düzeyi üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Araştırma sonucunda öğretmenin resim-iş dersine olan ilgi düzeyi, konularahakimiyeti, dersi işleme şekli ve zamanı ile öğrencilerin resim-iş dersine duyduklarıilgi, kavrama düzeyini etkileyen temel değişkenler oldukları belirlenmiştir.Öğretmenlerin tecrübe düzeyi, mezun oldukları okul, sınıf mevcudu ve velilerinkonuya ilgi düzeyleri değişkenleri ile öğrencilerin kavrama düzeyleri arasında iseherhangi bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
XIIISUMMARYThe primary objective of this study is to find out the problems of 9-12 ageprimary school students? in understanding color concept.With this aim a survey form (using 14 Different Schools and 155 Teachers) isdeveloped and applied to primary school teachers giving this lesson.After survey results are summarized by the use of descriptive statistics (varyansanalysis), the effect of potential variables on understanding level is examined.The results of study show, teachers? interest, sufficiency, explaining method andtime and students? interest as a primary variables affecting understanding level.It is also found that the variables such as population of classroom, parents?interest, teachers? education and experience have no effect on understanding level.