Değişik gübre dozlarının Acem üçgülü + İtalyan çimi karışımında bazı verim ve kalite karekterlerine etkisi
  1. Tez No: 18763
  2. Yazar: HALİT EDREMİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
33 _Elde edilen sonuçlar ışınında aşağıdaki önerilerde bulunula bilir: 1- Ege bölgesi koşullarında Acem üçgülü* + İtalyan çimi ka rışımlarında et üretimi amaçlandığında Si', ve I2P gübre dozları uygulanmalıdır. 2- Eölgemiz koşullarında pamuk hasadından sonra tek yıllık olması ve kısa sürede hasat edilebilmesi, nedeniyle, bu karışı mın münavebede iyi bir yer edinebileceği söylenebilir. « ÖZET Denizli'de 1989 - 1990 üretim yılında sulu koşullarda yürü-r tülenbu denemede * Acem üçgülü + İtalyan çimi karışımında fark lı Azot (O-3-6-9 kg/da) ve Fosfor (0~6-I2~l8 kg/da) dozlarının, verim ve bazı di^er özelliklere etkisi incelenmiştir. Araştırma, 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme dese- nine göre kurulmuştur. Çeneme tarlası sonbaharda pamuk hasadın dan sonra ekime hazırlanmış, 5x2=IOm *lik parsellerde ekim '23- kasım- 1989* da yapılmıştır. Ele alman faktörlerin verim ve di£er özelliklere etkisin±ı sonuçları aşa£ıda kısaca özetlenmiştir: - Acem üçgülünde fosforlu gübre dozları arttıkça bitki bo yu uzamaktadır. - İtalyan çiminde Azotlu gübre artışı ile Fosforlu gübre artışı boy üzerinde aynı etkiyi göstermektedir. - Acem üçgülü botanik kompozisyonunda, Fosfor dozu üçgül payını artırmaktadır. - Yeşil ot verimi en yüksek, 6K +I2P cde£eri ile ulaşıl-34 maktadır. ~ Yeşiİ otun kuru madde oranına Azotlu ve Fosforlu gübreleme aynı etkiyi göstermektedir. Aynı etki kuru madde veriminde de ti-t bit edilmiştir, - Ham protein oranına fosforlu gübre çok önemli etki yapmakta, Azot dozu artışında ise protein oranı azalmaktadır, - Ham protei;. ve Ham kül verimine Azotlu ve fosforlu jUbrolt- menin Kuru madde verimine benzer etkisi olmaktadır. - Ham kül oranına Fosforlu gübrenin çok etkisi olaakta, Azotun ise artışına rağmen ham kül oranı azalnmktadır. Arattırmadan elde edilen sonuçlara g^re: Ege bölgesi koçul“”larmda Acem üçgülü + İtalyan çimi karışımında ot üretimi amaç landığında 6N ve I2P kg/da gübre dozları uygulanmalıdır,
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY In this trial conducted in Denizli, Ece Region during the period 1989 -1990 under the irrigated cm a i t. 'ons * the effect of dif ferent K rates (O-3-6-9 kg I./da ) and different 'phosphorus ra- tts(0-u-I2-I«5 kg PpO,- / da ) on the yield and came yield charac teristics of peraian clover + annual ryegrass mixtures v/ere inves tigated. The research v/as conducted in a randomized complete design with three replications» The field was prepared for seeding after har vesting cotton in autumn, The seeds v/ere planted on 25 November.“J The plot size was 5m >'. 2m= IOm”. The results can be sumîııarized as follows: - The fertilizer P20r has a pozitive role on the clover height, - The K and P-,0,- have similar effects on the ryegrass height. 2 i? - The Phosphorus increased the botanical composition rate of clover, - The highest green matter yield v/as obtained with the rate of 6 kg/ K + 12 kg P20c /da, - K and P20c had similar effects on the dry matter content and yi eld. - The Phosphorus increased the crude protein content whereas the nitrogen decreased it, - Both fertilizers effected the crude protein and crude ash yieM like dry matter yield. - The crude ash content ivas affected from the phosphorus whereas t the nitrogen decreased the crude ash content. In Ege Region for the herbage production of clover + annual ryegrass 6 kg I"./ da and 12 kg P->05 /da are suitable rates,