İngiliz çimi (L. perenne) ve İtalyan çimi (L. multiflorum)'nde bazı morfolojik karakterlerin tohum verimine etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 18762
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
- 21 - VI. ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında 1990 yılı vegetasyon döneminde yürütülen araştırmada, bazı morfolojik karakterlerin İngiliz çimi (L.perenne) ve İtalyan çimi (L.multif lorum) 'nde tohum verimine etkisi incelenmiştir. ut 2x5 parseller halinde 10 sıralı 20 cm sıra aralıklı iki çim türü parsellerinde IO'bt bitki seçilmiş, bunlar kırmızı iplikle işaretlenmiş ve bunlarda başakta başakçık, başak uzunluğu, sap uzunluğu, yaprak sayısı, nodi-internodi sayısı ve kardeş sayısı gibi morfolojik karakterler incelenmiş ve tohum ve sap miktarı tartılarak belirlenmiştir. Sarı olum döneminde parseller orakla biçilerek tohum miktarı ve sap miktarı tartılarak belirlenmiştir. Eleklerle tohumlar kavuzlardan ayrılmıştır. Tohumlar pet kaplarında çimlenme gücü testi için denemeye alınmış, İD bitkiden elde edilen saplar değirmende öğütülerek protein ve selüloz analizi için laboratuvara gönderilmiştir. İstatistiki analiz sonucu tohum verimine etkili tek karakter kardeş sayısı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 22 - SUMMARY In this study conducted in the experimental fields of field crop Dept., Agric. Faculty of Ege University, in 1990 vegatatian period, the effect of some morphological characteris tics on the seed yield of perennial rygrass and italian rygrass mere investigated. r Ten different single crops were marked uiith red nylon thread in each plot with 2 x 5 m plot size and containing ID rows 20 cm apart and the number of spiklet per spile, spike length, stem height, number of leaves, number of nody and internody, number of tillers yere examined, the amount of seed and stem mere determined by weighing. The seed yield and stem yield were determined by weighing these materyal during dough stage and seeds were cleaned by screening in labaratuary. These seeds were taken to the petry dishes to test their germination capacity the stem were miled and taken to the labaratuary for protein and celluse analysis. The results of the statistical analysis of these data indicated that the only characteristic effecting seed yield was tiller number.