Türk bankacılık sistemi: Finansal krizler ve finansal kriz sonrası uygulanan istikrar programlarının etkileri
Turkish banking system: Financial crises and effects of stability programs
- Tez No: 187730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Finansal krizlerin nadir olaylar olduğu yönünde genel bir inanç vardır. Ancakbankacılık krizleri özellikle gelişen dünyada olağan bir durum halini almıştır. Bir çokbölgede, hemen her ülkede ciddi bir bankacılık güçlüğü yaşanmıştır. Bu ülkelerin birtanesi de Türkiye'dir. 1990 Sonrası dönemde yaşanan finansal krizler, finansalkurumların gözetiminin önemini ve bu gözetim sürecinde düzenleyici denetleyiciotoritelerin ve piyasaların daha aktif ve etkin bir rol almaları gerekliliğini açıkçaortaya çıkarmıştır.Makroekonomik istikrarsızlık, global finansal koşullar, yurtiçi finansal sisteminyapısı, döviz kuru rejimi ve düzenleme ve denetleme sistemindeki sorunlar, finansalkrizlerin nedenlerini oluşturmaktadır.Son yıllarda dünyanın pek çok ülkesinde çıkan finansal krizler ve bunların enönemli sebeplerinden olan bankacılık krizleri, gelişmiş ve gelişmekte olan tümülkeleri etkilemektedir. Bankacılıkta yaşanan krizin ekonominin geneline olan etkisisebebiyle, diğer sektörlerde yaşanan krizlerden çok daha önemli görülür. Bununnedeni, bankaların ekonomide kaynak dağılımını belirleyen kurumlar olmalarıdır.Bankacılıkta krizden etkilenmenin iki aşaması vardır. lk aşamasında bir veya birkaçbanka, ardından da bankacılık sistemi etkilenir. kinci aşamada kriz artık yayılmıştır,artan faiz oranları, kredi maliyetleri ve kredi taleplerinin karşılanamaması vb.ekonominin çeşitli kesimlerini çok yönlü etkilemektedir.Finansal krizlerin ardından, toplam üretimde meydana gelen kayıplar ve bankabilançolarını düzeltme maliyetleri, bu konunun önemini arttırmaktadır. Ancak,makroekonomik ve finansal dengeye eşlik eden uygun politikalar, finansal krizlerolasılığını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
There is general belief that financial crises are rare events. However, bankingcrises have become common events especially in the developing worlds. In manyregions, almost all countries experienced some kind of banking difficulties. Financialcrises experienced in the period after 1990 have revealed the importance ofmonitoring of financial institutions and that regulatory and supervisory authoritiesand markets should have more active and effective role in this monitoring process.Macroeconomic instability, global financial conditions, the structure of domesticfinancial system, exchange rate regime and the problems in the regulatory andsupervisory system are the causes of financial crises.Recent years, financial crisis that arises in many region of the world andbanking crisis that is one of the main causes of financial crisis have affected alldeveloped and developing countries. Because of the effect of the banking crisis onthe economy, it is more important than the crisis in other sectors. The reason of thisis that banks are institutions which determine resource allocation. There are twophases that are influenced by banking crisis. In the first phase, first or several banksand then whole banking system is influenced. In the second phase, crisis was alreadyspread, increases in interest rates, cost of credits and credit demands which are notcovered etc.. have been affecting different sectors of economy in many ways.The loss in total output and the fiscal costs of restructuring bank balance sheetsmake the financial crises more important. However, consistent policies that associatewith macroeconomics and financial balance will decrease the probability of financialcrises.