Türkiye'de şahıs ve sermaye şirketlerinin vergisel açıdan karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
The comparison and evaluation of partnership and capital companies in view of taxation in Turkey
- Tez No: 187766
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT EDİZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Şirketler, insan istek ve ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılamak üzere, piyasasıolan ve fiyatı piyasada oluşan iktisadi mal veya hizmetleri satışa sunmak ve bu yolla karsağlamak amacı güden kuruluşlardır. Türkiye'de şirketler şahıs ve sermaye şirketleriolmak üzere ikiye ayrılırlar. Vergi hukukumuzda şahıs şirketleri ile sermaye şirketlerivergilendirme bakımından değişik özellikler taşımaktadır. Şahıs şirketleri gelir vergisikanununa göre vergilendirilirken, sermaye şirketleri kurumlar vergisi kanununa görevergilendirilmektedirler.Şirketlerin kuruluş aşamasından sona erme aşamasına kadar vergilerin şirketlerüzerinde çeşitli etkileri bulunmaktadır. Vergiler şirketlerin kuruluş aşamasında işyeriseçimi, hukuki şekil seçimi ve sermaye yapısı seçiminde etkili olmaktadır. Ayrıcavergiler şirketlerin işleyiş aşamasında yatırım kararları üzerinde etkili olmaktadır. Sonolarak da şirketlerin sona erme aşamasında vergilerin etkileri bulunmaktadır. Şirketlervergisel avantajlar nedeniyle başka şirketlerle birleşmekte ya da başka şirketleredönüşmektedirler.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de şirket türleri,yapıları ve şirketlerin vergilendirilmesi yer almaktadır. İkinci bölümde, Avrupa Birliğive Amerika Birleşik Devletleri'nde şirketlerin yapısı ve vergilendirilmesi yeralmaktadır. Üçüncü bölümde ise, şirketlerin kuruluş aşamasında, işleyiş aşamasında vesona erme aşamasında vergilerin etkileri incelenmektedir.Danışmanı: Prof. Dr. Nihat EDİZDOĞAN Sayfa Sayısı: 209
Özet (Çeviri)
The companies are an establishment which aims to obtain profit and to supplyeconomic goods and services that have a market and its price constitued by market inorder to meet request and needs of human continually. In Turkey, companies divide intotwo different companies as partnership company and capital company. In our tax law,partnership companies and capital companies have different features from view oftaxation. While partnership companies are taxed according to income tax, capitalcompanies are taxed by corporation income tax.Taxes have various impacts on companies from the establihment of companystage to the winding up of company stage. Taxes have effects on churce of office, legalform and the structure of capital in the establishment company. Also, tax effects oninvestments decisions in the production of company stage. Finally, in the winding up ofcompany stage, taxes have effects. The companies merge or transform into anothercompanies due to tax incentives.Thesis consists of three chapters. In first chapter, there are the kinds ofcompanies, their structure and to be taxed of companies. In second chapter, it is placedthe structure and evaluation of companies in European Communite and United States.In the third part, the effects of taxes are investigated in the establishment, productionand winding up of companies stages.Advisor: Prof. Dr. Nihat EDİZDOĞAN Page Number: 209