Şahıs ve sermaye şirketleri kuruluşu ve faaliyetlerinde vergilerin etkileri
Party capital of the company, organizations and activities of tax effects
  1. Tez No: 270890
  2. Yazar: OSMAN SERDAL KARAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DERYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Şirket, iki veya daha fazla kişi tarafından ortak bir ekonomik amaca ulaşmak amacıyla kurulan bir ortaklık ilişkisini anlatır. Türkiye'de şirketler farklı kanunlarda kurulmuş olmalarına rağmen genel itibariyle şahıs ve sermaye şirketleri olmak üzere ikiye ayrılır. Vergi hukukumuz şirket çeşitlerine göre farklı vergi türleri içermektedir. Şahıs şirketleri için gelir vergisi, sermaye şirketleri için kurumlar vergisi uygulanmaktadır.Çalışmada şirket türlerinin kuruluşu, işleyişi ve sona ermesi aşamaları için ayrı ayrı vergilerin etkileri incelenmiştir. Şirketlerinin kuruluş aşamasında; kuruluş yeri ve hukuki şekil seçiminde, işleyiş aşamasında; şirketlerin büyümeleri ve sermaye yapıları, yatırımları etkilemede, devir ve tür değişikliği, şirketlerin bölünmesi ve hisse değişimi, sona erme aşamasında ise; birleşme ve tasfiye döneminde vergilerin etkileri incelenmiştir.Vergi hukukumuzda sermaye şirketleri şahıs şirketlerine göre daha avantajlı bir konumdadır. Sermaye şirketi ortaklarının sınırlı sorumluluğu, şirket borçları için taahhüt ettiği miktar kadar sorumlu olması, oto finansmanla büyüme ve devlet tarafından sağlanan vergisel avantajlarla şahıs şirketine göre ekonomik açıdan üstün ve ayrıcalıklı bir konumda sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Company, by two or more persons in order to achieve a common economic goal tells the story of a partnership is established. Different law firms established in Turkey in the party capital of the company, even though they are broadly divided into two. Our corporate tax law, according to the types include different types of taxes. For individual companies income tax, corporation tax is applied to capital companies.Study of companies such establishment, operation and termination phases of the tax effects are examined separately. Companies at the establishment stage, the place of incorporation and legal manner in the selection, operation stage, corporate growth and capital structure, investment in influencing, speed and type of change, corporate division, and stock exchanges, the expiration phase is, merger and liquidation during the tax effects are examined.Capital companies in our tax law than an individual company is in an advantageous position. Equity firm partners, limited liability company's debts for the commitment that the amount to be responsible, self funding growth and the state provided by the tax advantages an individual company by the economically superior and privileged position can be considered