Bankalarca uluslararası ödeme şekilleri ve uluslararası ticaretin finansmanı
International payment types by banks and financing of international trade
- Tez No: 187767
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN DÜLGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uluslararası ödemelerle uluslararası ticaretin finansman şekilleri arasındayakın bir ilişki mevcuttur. Akreditifli ödeme şekli belli şartların yerine getirilmesikoşuluyla şartlı bir banka garantisidir. Vesaik mukabili ödeme şeklinde poliçevarsa banka tarafından poliçenin kabul edilmesi ya da poliçeye aval verilmesiyleithalatçı ithalat aşamasında iken finanse edilmektedir. Mal mukabili ödemeşeklinde ihracatçı ithalatçıyı, Peşin ödeme şeklinde ithalatçı ihracatçıyı finanseedebilmektedir.Uluslararası ticaretin her aşamasında finansman ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bufinansman ihtiyacı başta bankalar olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafındankarşılanmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde değinilen finansman şekillerindeihracatçı ihraç edeceği malı üretmesi, depolaması, sevk etmesi ve tahsili için,ithalatçı ise satın almak istediği mallar için ödemede bulunması için çeşitlişekillerde finanse edilmektedirler. Türk Eximbank her yıl ülkemiz ihracatınıdesteklemek amacıyla 18'i kredi kullandırımı, 7'si sigorta ve garanti programıylaihracatçılarımızı finanse etmektedir. 2005 yılı itibariyle Türk Eximbankihracatımızın %10.5'ini sunduğu çeşitli finansman araçlarıyla finanse eden enönemli kurumumuzdur. Ülkemizde ağırlıklı olarak Finansal Kiralama adı altındauygulanmakta olan Leasing, finansman ihtiyacı içinde olan yatırımcılar için enönemli araçlardan biridir. Finansal Kiralama ile yatırımcılar bir FinansalKiralama kuruluşu ile anlaşarak satın almak istedikleri malı elinde yeterlikaynağa sahip olmasa bile kiralama ile kullanım hakkına sahip olabilmektedir.Ülkemizde Leasing, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında yatırımlar içinde küçükbir paya sahiptir ancak büyüme potansiyeline sahip bir sektördür. ÜlkemizdeFactoring ihracatçımıza vadeli alacaklarını vadesinden evvel nakdedönüştürmesinde, alacakların takibi ve tahsilinde, alacakların vadesindeödenmeme riskini Factoring kuruşuna devretmesi gibi birçok avantajları vardır.Factoring ve Leasing'e nazaran uygulama alanı dar olan Forfaiting ise özellikleihracatın finansmanında kullanılabilmektedir.Uluslararası ticaretimizin dolayısıyla ihracatımızın istenilen seviyelereulaşabilmesi, ülke ekonomimizin istikrarlı bir büyüme trendi göstermesi,ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmesi için uluslararası ticaretindesteklenmesi her ülke için olduğu gibi ülkemiz içinde hayati öneme sahip birkriterdir.Yazar: SERDAR ÖZÖZENAnahtar SözcüklerUluslararası UluslararasıUluslararası Ticaret Ödeme ŞekilleriFinansman Bankacılık
Özet (Çeviri)
There is a close relation between international payments and financing ofinternational trade. Payment type with letter of credit is a conditional bank guaranteewith term of fulfilling certain conditions. In the documentary credit payment, if thereis policy, exporter is financed in the export stage by bank?s acceptance or endorsementof policy. In the cash-against-goods payment type exporter finances importer andimporter finances exporter as payment in cash..In each stage of international trade there occurs financing needs. These financingneeds are met by various institutions especially the banks. Exporter is financed in someways to produce, store, deliver, and collect payment of the goods to be exported andimporter is financed for the payment of the goods to be purchased. Türk Eximbank isfinancing our exporters with a program of 18 credit usage and 7 insurance andguarantee for supporting our country?s exportation each year. As of the year 2005,Türk Eximbank is the most important institution that finances 10.5% of ourexportation with various financing means. Leasing, which is espically carried outunder the name of Financial Leasing in our country, is one of the most importantmeans of investors in need of financing. With the Financial Leasing, the investors havethe utility right of a product they want to purchase by agreeing with a FinancialLeasing institution even they have not enough source to purchase. Comparing todeveloped countries, Financial Leasing has a small share in the investments in ourcountry but Leasing is a sector that has developing potential. In our country Factoringprovides some advantages to our exporters such as making cashable the termedreceivables before the term, following up and collecting the receivables andtransferring the risk of payments that are not paid on time to a Factoring institution.Forfaiting, which has a narrow application area comparing to Factoring and Leasing,can especially be used in financing of exportation.Supporting the international trade is vitally important criteria, for our country asfor every country, for reaching up our international trade consequently ourexportation to desired levels, showing our country economy a stable developing trendand reaching our country up to developed countries? level.Yazar: SERDAR ÖZÖZENKey WordsInternational InternationalInternational Trade Payment TypesFinancing Banking