Ege bölgesi koşullarında çalışılabilir gün sayılarının matematik model yardımı ile belirlenmesi
  1. Tez No: 18784
  2. Yazar: ATİLLA TATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ÜNAL EVCİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
27 ??:-? ÖZET. Ülkemiz koşullarında üretim alanlarının daha fazla genişletilme olanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle birim a - landaki verimin arttırılması zorunlu hale gelmektedir. Bi rim alandaki verimin arttırılması ancak yoğun mekanizasyon sistemleri kullanılarak olanaklıdır. Ülkemizde de bu doğ - rultuda gelişen tarımsal faaliyet günden güne plânlı ve yoğun mekanizasyon sistemleri uygulamaya konarak üretimin etkinliğinin arttırılmasına çalışılmaktadır. Fakat üretim ve mekanizasyon etkinliğinin arttırılması çoğu zaman olum suz ve yıldan yıla değişiklik gösteren iklim koşulları ta rafından sınırlanmaktadır. Bu nedenle iklim koşullarının bu olumsuz özelliklerini en aza indirebilecek ve işletme bazında üretime ait kararlar ve uygulamalar aşamasında faydalar sağlayacak ve bu süreçleri hızlandıracak sağlam veri tabanlarına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada her türlü işletme ve iklim koşulunda mevcut üretim programı analizi ni yapmak için gerek duyulan işlemlerin yapılabileceği ça lışılabilir gün sayı ve oranlarının nesnel bir kriter ola rak günlük toprak nemine ilişkin bir model oluşturularak çözümlemelerin bilgisayardan elde edilmesi amaçlanmıştır. Model dayandığı temel itibarıyla iklim koşullarının tarlada makina ile çalışılabilirliği üzerindeki analizi '..- diğer ampirik yaklaşımlara göre daha objektif ve duyarlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY Today for our country's conditions there is no furt her possibility to expand the amount of the crop production lands. Therefore in order to match the food needings of the increasing population; the yield per unit area has to be increased. Increase in yield per production unit area can only be achieved by performing a high level of well organi zed mechanization systems. Also in our country too, by using planned mechanization systems the efficiency of the produce tion is being tried to be increased. But the increase of this efficiency, most of the time limited by the negative effect of unknown weather conditions changing from one year to another. For this reason, to eliminate the negative effect of weather conditions it is needed some databases in which we must not feel suspect while using them to deci de and to apply our crop production systems. In this research, according to our for a trustable database for to clear the working conditions in a field; it is aimed to develop a model for workable field days by comparisonnof being a good day with“DAILY SOIL MOISTURE CONTENT ”which is an objective factor of working ability with the machines in field conditions. So the model has been developed and the numbers of the available working days for the given sample problem, has been calculated by a computer programme, in order to generalise the using and the utilising of the model and to get the results öf the solutions quicker. The soil moisture model according to the basis it depends enables, a more sensible, safer and objective approach to the analyse of the field working ability with machines.