Bir kantitatif karar verme yöntemi olarak hedef programlama tekniği ve bir uygulama
  1. Tez No: 18783
  2. Yazar: SAİT PATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL BALABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Küçük ve büyük ölçekli işletmelerde, yönetimin en önemli görevlerinden birisi, birçok konuda kararlar almak tır. Risk faktörü, işletmelerin büyük ölçekte üretimlerini gerçekleştirme zorunluluğu, uluslararası pazarlara açılma ihtiyacı, yoğun rekabet ortamları, ekonomik konjöktür ve diğer iç ve dış faktörlerin sürekli olarak gelişim ve değişimi alınacak kararların güvenilirliğini etkilemektedir. Üretim, yatırım, satış, finansman ve benzeri nitelikteki işletme kararlarında temel hedef, belirlenen amaçlara ulaşmaktır. Rasyonel kararlar için, verilerin yeterlilik ve güvenilirliğinin yanında amaç - araç uyumuna hizmet edebilecek çağdaş yöntemlerin kullanılması sorunludur. Öte yandan, işletme sorunlarının çok yönlü ve karmaşık olması da, kantitatif Karar Verme Tekniklerinin işletmelerde yaygın bir şekilde kullanılmasına olanak hazırlanmıştır. İşletmecilik sorunlarının çözümünde, Bilgi işlem programlarının kullanımıyla sözkonusu tekniklerin uygulama alanı genişlemiştir.Ill Bugün, teknolojik gelişmelere parelel olarak büyüyen ve çağdaşlaşan işletmecilik anlayışı, tekbir amacı optimize eden lineer programlama tekniği yerine, birden fazla amacı optimize eden hedef programlama tekniğini tercih etmeye başlamıştır. Bu çalışmamızda, işletmenin birden fazla amacım en düşük sapmayla gerçekleştirmeye çalışan hedef programlama ele alınarak irdelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“ Karar Verme Açısından İşletme Amaçları ”adı altında, amaçların tanımı, işlevleri ve çeşitleri ele alınmış ve amaçlarına göre işletmeler sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde,“ İşletmelerde Kara Verme Olgusu ”tanıtılmış, kararlar bütün detayıyla irdelenmiş, karar problemler 1nin çözümünde kullanılan yöneylem araştırması ve karar modelleri incelenmiştir. üçüncü bölümde,“ Çok Amaçlı Karar Verme ve Hedef Programlama ”konuları ele alınmıştır. Bu bölümde önce, çok amaçlı karar verme ele alınmış, daha sonra bu tekniklerden Hedef Programlama üzerinde yoğun bir biçimde durulmuş, programın çözüm şekilleri ve oluşumu bir örnek yardımı ile incelenmiştir.IV Çalışmanın son bölümü, tamamen uygulamaya ayrılmıştır Uygulama alam olarak Malatya Maksan A.Ş. Transformatör Fabrikası seçilmiş, burada hedef programlama ile ilgili uygulamalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important duties of the administration of both small and large companies is to make decisions in many aspects regareling the future of the institution. The reliability of the decisions that are going to be takan is affected by factors such as risk factor, the need for companies to materialize the highest production rate, to need open to international markets, stiff competitive environment, economic conjecture and continnouse change of internal and external factors. The main goal of the decisions of companies made for production, investment, sale and finance etc. is to reach a target goal. For rational decision, beside the sufficiency and reliability of data the use of modern met hods which will serve for harmony of“ aim - mean ”is essentia 1. Therefor, the problems of enterprise which are multi- faced and complicated, have allowed the widespread use of the Quantitative Decision Techniques. The use of data processing programs and applications of such program techniques have found widespread use 1n solving the problems of companies.VI Today, the business, growing pare! lei to modern technological improvment, have preferred the use of Goal Programming which optimizes more than one goal instead of Linear Programming whice optimize a single objective. In this work, we have inwestigated the Goal Programming technique in which solutions of more than one target, with the least deviation are searched. The work consists of four chapters. In the first chapter, under the title of“ Decision Making in View of Business Goals ”the defination of goal, its functions and types are studied. Business institutions are grouped according to their purposes. In the second chapter,“ Decision Concepts in Business ”is introduced and decision steps are considered in detail. Decision models and Operation Research which is used for solving decision problems are investigated with an example. The third chapter includes“ Multi- Aimed Decision Making and Goal Programming ”topics. First, multi- aimed decision making is investigated. Then, Goal programming 1s througly examined, the formation of solution surfaced is explained with the help of an example.VII The least chapter is dedicated to practical application of the study. For this, Malatya Maksan A..Ş. Transformatör factory was chosen. Here, Goal Programmi ng technique was applied as a practical test.