Aydın ili ilçelerindeki büyük ölçekli işletmelerin sorunları ve Türkiye ekonomisine katkısı
The problems of highly-rating enterprises in Aydın and in the districts within Aydın and contributions of these enterprises to Turkish economy
  1. Tez No: 187842
  2. Yazar: AHU YAZICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Aydın li ve lçelerindeki Büyük Ölçekli şletmelerin Sorunları veTürkiye Ekonomisine KatkılarıHazırlayan: Ahu YAZICIÖZETşletmeler ekonomilerin lokomotifidirler. şletmelerin mal ve hizmetüretirken, kullandıkları girdi, yarattıkları istihdam, ekonominin gelişmesinde büyükfayda sağlayacaktır. Ekonominin canlılığı için fazla sayıda işletmenin bulunabilmesi,ancak, o ekonomide girişimci potansiyelinin bulunabilmesi, işletmelerin önlerininaçılabilmesi ve sorunların çözülebilmesiyle mümkün olacaktır.Ancak, Türkiye ekonomisi giderek artan oranda sanayi üretiminin ağır bastığıbir yapıya dönüşmektedir. Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı yeni sanayileşen ülkegörüntüsü çizmektedir. Yeni sanayileşen bir ekonomideki kültürel yapının hemsanayi öncesinden gelen bir dizi tutum ve değerlerle, hem de sanayi toplumuna özgüolarak tutum ve değerlere sahip olacağını düşünmek mümkündür.Bununla birlikte Türkiye'de ve Aydın li ve lçelerinde girişimciliği etkileyençeşitli koşullar vardır. Bu olumsuz koşulların değiştirilerek, girişimcilerin işbirliğiruhu ile üretime daha fazla katkıda bulunmaları sağlanmalıdır.Ayrıca, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ülkemizde, mesleki eğitimedaha fazla önem verilmeli ve gençlere fırsat tanınmalıdır.Kısaca çalışmada, Aydın li ve lçelerindeki Büyük Ölçekli şletmelerinSorunları irdelenmiş ve bunlara çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, Aydın live lçelerindeki büyük ölçekli işletmeler üzerinde bir alan araştırmasıgerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, eğitimli işgücünün Aydın'da istihdam edilmemesi, Aydınlıgirişimcilerin zihniyeti ve risk almayı istememelerinden ve profesyonel yöneticilerinişletmelerde istihdam edilememesinden dolayı Aydın ekonomisi diğer önemli sanayikentlerine göre geride kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The Problems of Highly-Rating Enterprises in Aydın And in the Districtswithin Aydın and Contributions of These Enterprises to Turkish EconomyPrepared by: AHU YAZICISUMMARYBusiness enterprises are the triggers of every economy. While the enterprises producegoods and services, the input they use and employment possibilities they bring about willsupport the economic growth. That business enterprises are many in number for a vivideconomy can only be realized as long as an entrepreneur potential is found, advantages forcompanies are provided and problems are remedied in that economy.However, Turkish economy is getting to transform to a different structure in whichindustrial production becomes increasingly important. The economic structure of Turkeyfigures a newly industrialized country. In a newly industrialized economy, it is possible tothink that cultral structure has some attitudes and values not only coming from the pre-industrialized phase but also stemming from the merits unique to industrial society.Nevertheless, there are various conditions that affects entrepreneurship in Aydın citycenter in districts within Aydın and in Turkey. The negative conditions should be altered andentrepreneneurs should be encouraged to support production more in a cooperative spirit.Besides, more importance should be attached to vacational education andopportunities for young people should be created in Turkey, that is one of the developingcountries.In short, the problems of highly-rating industrial enterprises that are located in Aydınand in the districts within Aydın are examined and possible solutions are put forward in thisstudy. In this respect a comprehensive field-study on highly-rating industrial enterprises thatare in Aydın and in the districts within Aydın is realized.In conclusion, economy of Aydın stays behind that of the other important industrialcities as a result of not employing trained labor force as a staff, the mentality of entrepreneurswho are not in favor of taking risks and not charging proffessional managers in the enterprisesin Aydın.