Eko turizm kaynağı olarak Akçay vadisi ve Madran dağının değerlendirilmesi
The evaluation of Akçay valley and Madran mountain as an ecotourism resource
- Tez No: 187843
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
EKO TUR ZM KAYNAĞI OLARAK AKÇAY VAD S VEMADRAN DAĞI'NIN DEĞERLEND R LMESFERDA ÇAĞLAR ERKUTÖZETDünyadaki hızlı, ekonomik, siyasal ve teknolojik gelişmelere paralel olarak,turizm tüketim kalıplarında da son yıllarda önemli bir değişim gözlenmektedir.Zamanla daha da belirginleşen yeni tip turistlerin beklentileri, deniz-güneş-kumüçgeninin hâkim olduğu alışılmış turizm merkezlerinden uzak, doğa ile iç içe, abartılıolmayan tesislerde iyi bir oda, iyi hizmet ve tüm bunların başında bozulmamış vetemiz bir çevrede aktif bir tatil olarak özetlenebilir.Türkiye, topografik yapısı, iklim çeşitliliği ve sahip olduğu değişik yaşamortamlarının varlığı ile eko turizm aktivitelerinin uygulanması için çok önemli birpotansiyele sahiptir. En önemli nokta ise, bu potansiyelin eko turizm ilkelerindebelirtildiği gibi plânlı ve kontrollü olmasıdır.Eko turizm plânlı, gelişen ve çevreye saygılı bir turizm şekli olarakgünümüzün ve geleceğin turizm şekli olmaktadır. 21. yüzyılda özellikle küreselnüfus artışı, çevre kirliliği, gürültü, sanayileşme gibi nedenlerle insanlar boşvakitlerinde sessiz, sakin ve doğa ile baş başa kalabileceği yerlere yönelecektir. Bunedenle de eko turizm kaçınılmaz bir turizm şekli olarak gündeme gelmektedir.Madran Dağı, Akçay Vadisi ve çevresi, sahip olduğu doğal ve tarihûzenginlikleriyle ve ulaşım kolaylığı ile ilgi çeken yerlerden biridir. Bu çevreülkemizin, su kaynakları, iklimi, bitki örtüsü, jeolojik oluşumları ve eşsiz tarihûgüzellikleri ile eko turizm, kırsal- köy turizmi, yayla turizmi ve kültürel turizmaçısından büyük bir potansiyele sahip nadir alanlardan biridir. Bu çalışmada hergeçen gün değer kazanan eko turizm, ortaya çıkış nedenleri ve önemi açıklanmaklabirlikte bu yörenin doğal ve kültürel potansiyeli ortaya konmuş, bu potansiyelin neölçüde kullanıldığı belirlenmiş ve söz konusu zenginliklerin olumlu yönde gelişmesiiçin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF AKÇAY VALLEY AND MADRANMOUNTAIN AS AN ECOTOURISM RESOURCEFERDA ÇAĞLAR ERKUTSUMMARYTourism consumer patterns do change parallel to the fast economic, politicaland technological developments. The new type of tourists want to have a vacation ata clean, unspoiled and natural environment with a good room and service away froma place where usual sea-sun-sand triangle exist.Turkey, with its topographical construction, climate diversity and differentlife media, has an important potential for the ecotourism activities. The main pointhere is, this potential must be planned and controlled according to the ecotourismprinciples.Ecotourism must be a tourism type of future which is planned, developed andrespects environment. During the 21 st century, with the global increase ofpopulation, environment polution, noise and industrialization, people do want to havea free time at a silent place where they can be alone through out the nature. Becauseof that, ecotourism appears to be a certain type of tourism.Madran Mountain, Akçay Valley and their circumference are very interestingplaces with their natural and historical wealthiness and easy transportation. Thisenvironment with its water reserves, cimate, flora, geological formation and uniquehistorical beatuies are rare places which have a great potential for country-villagetourism, plateau tourism and cultural tourism. Ecotourism becomes more populareach day. In this study, the concept of ecotourism, its reasons to emerge and itsimportance are stated. The natural and cultural potential of this local place and howthis potential is used are also determined. Finally, some suggestions are given inorder to improve these wealthiness affirmatively.