Seyahat acentalarında içsel kaynaklı krizler: Kuşadası'ndaki A grubu seyahat acentaları üzerinde bir araştırma
Organizational crises in travel agencies: A research on travel agencies in Kuşadası
  1. Tez No: 187846
  2. Yazar: HAKAN ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Seyahat acentaları, diğer bütün işletmeler gibi krizlerin potansiyel tehlikelerine karşıbağışıklı değillerdir. Dolayısıyla seyahat acentalarında yöneticilik yapan bütün çalışanlarıniçsel ölçekli krizlere karşı hazırlıklı olmaları gereklidir. çsel krizlerin doğası hakkında bilgisahibi olan yöneticiler, bu krizleri yönetmede daha başarılı olacaklardır. çsel krizler konusuüzerinde fikirbirliği içinde olunan bir konu değildir. Her yazar, içsel krizlerle ilgili farklı birboyutu literatüre yansıtabilmiştir. Bu çalışmada literatürde süren tartışmalar bir arayatoplanmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada kuramsal düzeyde tartışılan bazı değişkenlerin, Kuşadası'ndaki A grubuseyahat acentaları yöneticileri tarafından nasıl algılandığı test edilmiştir. Ayrıca seyahatacentalarında yaşanma olasılığı en yüksek kriz başlığı ile yaşanma olasılığı en düşük krizbaşlığının ne olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bundan başka bir seyahat acentasındayaşanabilecek kriz olaylarının neler olabileceği, bunların nasıl etkiler yaratcağı ve nasılçözüleceği açıklanmıştır. Benzer denekler örneklemesi şeklinde uygulanan araştırmada hemnicel (anket) hem de nitel (yarı yapılandırılmış görüşme) veri toplama tekniklerindenyararlanılmıştır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kuramsal açıdan krizkavramı ve özellikleri; ikinci bölümde seyahat acentalarında yaşanması olası kriz olayları;üçüncü bölümde araştırmaya katılan yöneticilerin içsel kriz algılarının farklılaşıpfarklılaşmadığı, yöneticilerin seyahat acentalarında ne tür krizler yaşadıkları, bunlardan nasıletkilendikleri ve nasıl çözdükleri açıklanmıştır.Araştırma sonucunda, Kuşadası'ndaki A grubu seyahat acentası yöneticilerinin içselkriz algılarının cinsiyet, turizm eğitimi alma ve kriz deneyimi gibi demografik faktörlerdendolayı farklılaşmadığını ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Travel agencies, like other enterprises have not immunity to the potential threats oforganizational crises. So all the employees work as executive in travel agencies, must beaware aware of importance of organizational crises. Executives who aware of the nature oforganizational crises will be more success when managing organizational crises.Organizational crises are not the subject who completely agree with. Every writer highlights adifferent dimension about organizational crises to the literature. In this research, thediscussions goes on in the literature had been gathered together.In this research, some variables which discuss in theoretical level tested how perceivedby the executives of the A licenced travel agencies in Kuşadası. Also that a probable criseswhich can be faced in a travel agency are presented to the reader with the main and sub titles.In research, both qualitative and quantitative research methods used for collecting data.This research consists of three main chapter. In first chapter, crisis concept bytheoretical view and its characteristics; in second chapter, the organizational crises which mayoccur most probably in travel agencies; and in the last chapter organizational crisesperceptions of executives examined if they differ or not in demographic factors as sex,tourism education and crises experience. In the last chapter, it has been also examined in moredetails that how the executivesin travel agencies come across what type of organizationalcrises and how they prevent and solve them.